Ülikooli muuseumi kuraator Ken Ird esitles kuninganna Silviale Tartu Ülikooli asutamisürikut.
FOTO: Andres Tennus

Tartu Ülikooli külastas Rootsi kuningapaar

Uudis

Mai algul külastasid riigivisiidi käigus Tartu Ülikooli Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia.

Kõrged külalised võttis ülikooli peahoone ees vastu rektor professor Toomas Asser koos abikaasaga. Rektor pidas ülikooli aulas kõne ja kuningapaar tegi sissekande auraamatusse. Allkirjastati hea tahte lepe koostööks, mille eesmärk on muu hulgas tuua Stockholmis Põhjamaade muuseumis hoitavad rektori regaalid – kaks valitsuskeppi, rüü ja pitsatid – Tartu Ülikooli 400. aastapäevaks ajutiselt ülikooli muuseumis avatavale näitusele.

Edasi suundus kuningapaar Gustav II Adolfi ausamba juurde ja seejärel ülikooli muuseumisse.

Kuningas Carl XVI Gustaf tutvus ka Delta keskusega ning Eesti ja Rootsi koostöö võimalustega. Kohtumisel osalenud Rootsi äridelegatsioonile tutvustati Tartu Ülikooli Eesti geenivaramut, teadusmahukaid ettevõtteid ning mõjukaid õppe- ja teadussuundi. Kogu visiidi vältel saatis kuningapaari president Alar Karis ja proua Sirje Karis.

Rektor Toomas Asser ja professor Raul Eamets said kuningas Carl XIV Gustafilt Rootsi Kuninglikud Põhjatähe ordenid.

Kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia tegid kuningliku visiidi iseseisvuse taastanud Eestisse 1992. aasta aprillis ja eravisiidi 2002. aasta mais. 2007. aasta oktoobris osales kuninganna Silvia Tartu Ülikooli 375. aastapäeva juubelipidustustel. Eestit on 2014. ja 2018. aastal külastanud ka Rootsi kroonprintsess Victoria ja prints Daniel.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit