Graafika vahele satub vahel lisaks ka maali. Alvar Reisneri „Märulipolitsei eemaldab ohtu riigi julgeolekule“ (2022).
FOTO: Julia Polikarpus

Matemaatikaõppurid saavad vargsi ka kunstiharidust

Mui(d)e

Miks mitte matemaatika ja kunst käsikäes? TÜ matemaatika ja statistika instituudi matemaatikahariduse lektorid Tiina Kraav ja Kerli Orav-Puurand toovad veebiloengutesse vaheldust Eesti kaasaegse kunstiga, näidates taustal iga kord uut teost.

Tiina ja Kerli, kes õpetavad Delta keskuses tulevasi matemaatikaõpetajaid, on juba mitu aastat aidanud abiturientidel lõpueksamiteks valmistuda. Selleks korraldavad nad veebis matemaatikaülesannete lahendamise seminare. Huvilisi on olnud palju: läinud aastal ligi 1600, tänavu 700 õpilast.

„Vaatasime eelmisel aastal tehtud loengusalvestisi ja märkasime, et taustal oli kogu aeg üks ja sama maal. Tundus kuidagi igav see lugu,“ ütleb Tiina. „Mõtlesime, et paneks õige iga kord lektori selja taha uue pildi, mis esindab 20. sajandi lõpu ja 21. sajandi alguse Eesti kunsti. Et ühes loengus on seinal näiteks Peeter Alliku ja teises Jüri Arraku töö.“

Esimesena püüdis õppurite pilku Raul Meele taies – Tiina oli just ostnud Meele suure graafilise lehe, aga selgus, et kodu seinad jäävad selle tarvis liiga väikeseks. „Tõin pildi töö juurde ja nii see lahti läks.“

„Leonhard Lapini pildi panime üles nädal pärast tema lahkumist. Peeter Allikult esitlesime teost, mida on kirjeldatud Vahur Afanasjevi romaanis „Serafima ja Bogdan“. Seinal on olnud Evald Okas ja Urmas Viik,“ räägib Tiina. „Graafika sobib hästi, sest see on tiražeeritav kunst ning seda on tõenäoline kohata ka mujal avalikes ruumides – nii tekib õpilasel äratundmisrõõm ja seos kunstiajaloo tundides õpituga.“

Ent kunst võimaldab inimestega ka tutvust sobitada, kogesid Tiina ja Kerli, kes lisaks oma kabinettigi näituse üles panid. „Lihtsam on teise eriala inimesele koridoris öelda, et tule vaata, meil on näitus. Tule külla! Meie esimese väikese pop-up-näituse avamisel käis Eesti Matemaatika Seltsi president Jüri Lember,“ räägib Tiina humoorikalt. „Küll teisest koridori otsast, aga ikkagi president!“

Nüüd küsivad kolleegid maja peal kohtudes, millal tuleb uus näitus ja kas seda võib vaatama tulla. Nii vahetubki Delta maja kabineti 4055 seintel kunstikollektsioon umbes paari nädala tagant.

Matemaatikaloengus nad teostest eraldi rääkinud ei ole. „Võib-olla järgmisel korral paneme slaidile ka lisaküsimuse või ergastava nuputamisülesande kunsti kohta – ega kolm tundi järjest matemaatikatehteid teha ole lihtne,“ ütleb Tiina. „Ja kui mõelda ainete lõimimisele, siis oleks ju tore, kui teised aineõpetajad märkaksid tunnustada matemaatika olulisust.“

Tiia Kõnnussaar

UT tegevtoimetaja

Jaga artiklit