Tudengiorganisatsioone ühendava liikumise „Ole rohkem“ liikmed panid kokku üliõpilasühenduste müüte käsitleva küsimustiku.
FOTO: Liisa Jõerüüt

Tudengiühenduste müüdid ja tegelikkus

Tudengid

Tartus tegutseb enam kui 60 omanäolist tegusat tudengiorganisatsiooni. Nende hulgast võiks iga üliõpilane leida endale sobiva ühenduse, kus tal oleks võimalik panna end proovile, katsetada eri asju, arendada oma oskusi ja sõlmida kasulikke kontakte tulevikuks.

Üliõpilasorganisatsioonidega käib kaasas mitmesuguseid müüte. Näiteks eeldatakse, et mõnda neist kuuludes tuleb teha igavat kontori- või vabatahtlikku tööd, mis röövib õpingute kõrvalt kogu aja. Päriselt on lugu sootuks teine. Kas sina oskad eristada tegelikkust eksiarvamustest? Mängi kaasa!

1.    Mis mõte seisab Tartu tudengiorganisatsioone ühendava liikumise hüüdlause „Ole rohkem“ taga?

a)    Võta oma õlule suurem koorem, kui kanda jaksad, põleta end läbi ja ole õnnetu!

b)    Võta oma tudengiajast maksimum! Õpi, sotsialiseeru, saa praktilisi kogemusi ühe või mitme tudengiorganisatsiooni töös osaledes.

c)    See on püramiidskeem, mis lubab rikkust motiveerimise kaudu.

Õige vastus: b. „OLE ROHKEM.“ on Tartu üliõpilasühenduste tunnuslause. Sellenimelise liikumise eesmärk on pakkuda igale tudengile oma organisatsiooni. Täispikk hüüdlause on „Ole rohkem kui lihtsalt tudeng, liitu tudengiorganisatsiooniga“.

2.    Pealtnäha hallil ja igaval hommikupoolikul ütleb kursakaaslane sulle, et Raekoja platsil jagatakse tasuta pannkooke. Otsustate kurioosse sündmuse oma silmadega ära näha. Miks Tartu vanalinnas tasuta süüa saab?

a)    Kätte on jõudnud Tartu tudengipäevad, mis algavad Ülikooli Kultuuriklubi korraldatud traditsioonilise pannkoogihommikuga.

b)    Naiskodukaitse on otsustanud igal esmaspäeval kõiki soovijaid teenindada.

c)    Pannkookidesse on peidetud Covid-19 vaktsiin ja Terviseamet teeb niimoodi salaja sundvaktsineerimist.

Õige vastus: a. Ülikooli Kultuuriklubi on aktiivsete ja tegutsemisvalmis tudengite organisatsioon, mille liikmed korraldavad kaks korda aastas, igal sügisel ja kevadel, Tartu tudengipäevi.

3.    Iga aasta oktoobris alustab Tartus uut hooaega tudengitele mõeldud tasuta juhtimis- ja enesearenguprogramm, mille eesmärk on laiendada üliõpilaste maailmapilti ning anda neile kaasa oskused ühiskonna arendamiseks. Mis programmiga on tegu? 

a)    BB Yourself.

b)    CC Course.

c)    DD Academy.

Õige vastus: c. Kui sa ei tea, mida eluga peale hakata, aga tahaks teha midagi tähtsat, võib kasu olla Domus Dorpatensise akadeemiast. DD Academy eesmärk on anda interaktiivsete praktiliste harjutuste ja sessioonide abil edasi teadmisi, kuidas ühiskonnas päriselt positiivseid muutusi luua.

4.    Tahaksid kuu lõpus kursakaaslastega välja minna, aga pangakontol on ainult paar eurot ... Üks Tartu organisatsioon jagab häid nippe, kuidas vältida kulukaid olukordi. Milline neist?

a)    Tartu Ülikooli Investeerimisklubi.

b)    Tartu Ülikooli Rahamajandusklubi.

c)    Vaese Üliõpilase Fond.

Õige vastus: a. 2020. aasta sügisel loodud Tartu Ülikooli Investeerimisklubi eesmärk on harida ja inspireerida tudengeid investeerimisega seotud teemadel.

5.    Teed arvutis koolitöid. Järsku jookseb kass üle klaviatuuri ja ekraan läheb mustaks. Võtad nutitelefoni, guugeldad ja leiad küsimuse „Kas sa oled üritanud oma arvutit välja ja sisse lülitada?“ Teed seda, aga ekraan on ikka must! Kelle poole pöördud? 

a)    Ütled kassile, et parandagu ekraan ära.

b)    MTÜ Informaatikud poole.

c)    MAT-INF tudengiseltsi poole.

Õige vastus: c. MAT-INF tudengiselts ehk MITS on Tartu Ülikooli matemaatika, matemaatilise statistika ja informaatika erialaselts, kes tegeleb aktiivselt oma üliõpilaste argipäeva elavdamise ja heaolu tagamisega. Ja nad oskavad selliseid muresid ka lahendada.

6.    Kätte on jõudnud kevad ja ühel kaunil päeval märkad kirjakastis teadet „Kandideeri üliõpilasesindusse!“. Mõte tundub huvitav, kuid kardad, et ei vasta üliõpilasesindaja kriteeriumidele. Millistele tingimustele peab vastama üliõpilasesindaja?

a)    Ta peab õppima haridus- või riigiteadusi, et olla kursis kõrghariduse toimimisega kas ülikooli või riiklikul tasandil.

b)    Ta peab olema immatrikuleeritud ülikooli, mille üliõpilasesindajaks kandideerib, samuti on tema eesmärk oma instituudi tudengite ülikoolikogemust paremaks muuta.

c)    Ta peab alati käima viisakalt riides ning tema keskmine hinne peab olema vähemalt 4,6 – vaid nii on ta piisavalt esinduslik.

Õige vastus: b. TÜ üliõpilasesindus seisab üliõpilaste õiguste eest, kuid tegeleb ka sellega, et tudengite igapäevane elu oleks hea ja õppetöö sujuv.

7.    Mõtled kevadsemestril, et võtaks elu veidi loomulikumalt ja käiks erinevatel üritustel eesmärgiga leida oma side loodusega. Millest osa võtad?

a)    Keskkonnanädalast.

b)    Lehepuhurikvarteti festivalist.

c)    Matkasarjast „101 Eesti suurimat lageraiet“.

Õige vastus: a. Keskkonnanädal on Maa päevale pühendatud üritustesari, millega innustatakse eri erialade tudengeid keskkonda paremini mõistma. Keskkonnanädala peakorraldaja on Bioteaduste Üliõpilaste Selts, kuid head partnerid on ka teised liikumisega „Ole rohkem“ seotud organisatsioonid.

8.    Tunned, et elutempo läheb liiga kiireks, kõike on liiga palju ja ühiskondlik surve raju. On aeg kuulata AEGEE-Tartu liikmete taskuhäälingut. Mis nime järgi selle üles leiad?

a)    „AEGee lood“.

b)    „AEGluubis EEsti“.

c)    „Aega on!“.

Õige vastus: c. Euroopa tudengite foorumi AEGEE Tartu esinduse taskuhäälingus „Aega on!“ arutatakse aeglase elustiili liikumisest inspireeritult selle üle, kuidas aega maha võtta ning hinnata oma tegevuses pigem kvaliteeti kui kvantiteeti.

9.    Leiad veel ühe põneva taskuhäälingu, „Teeme head paremini“, mille saadetes on räägitud nii karusloomafarmide keelustamisest kui ka tehisintellekti ohtudest. Kelle taskuhääling käsitleb niivõrd mitmekesiseid teemasid?

a)    Efektiivne Altruism Eesti.

b)    Kõiketeadjad.

c)    Nähtamatud Loomad.

Õige vastus: a. Efektiivne Altruism Eesti on asutatud eesmärgiga teha head võimalikult hästi. Organisatsioon toetab karjäärivalikute tegemist, suurendab teadlikkust tõhusast heategevusest ja koondab neil teemadel sarnaselt mõtlevaid inimesi.

10. 30. aprilli ööl on linna peal näha rohkelt tudengeid. Oma uksed on valla löönud ka korporatsioonid. Mis sündmusega on tegemist?

a)    Korporatsioonide sõpruskohtumised.

b)    Volbriöö.

c)    Üliõpilaste uusaasta.

Õige vastus: b. Volbriöö tähistamine on üliõpilaste jaoks tähtis traditsioon. Tartu linnapeagi annab selleks ööks võimu üliõpilaste kätte. Pidustused saavad alguse akadeemiliste organisatsioonide rongkäiguga ja võivad kesta 1. mai varahommikuni.

11. Kolm naerusuist rebasepoissi kõnnivad krapsaka sammuga suudlevate tudengite purskkaevu juurest ära, käes lillepärg. Mis eelnes sellise pildi tegemisele?

a)    Süütu pärja napsamine.

b)    Tartu linnapea palus poistel endale pärja tuua.

c)    Volbriöö traditsioon: kes saab esimesena pärja kätte, on volbriöö valitseja.

Õige vastus: a. Igal volbril asetavad korp! Filiae Patriae neiud suudlevate tudengite kujule punutud pärja, kuid aastal 2019 võtsid kolm ühe Läti korporatsiooni rebast eestlaste tavasid teadmata pärja ära. Hiljem tagastati pärg siira vabandusega.

12. AIESEC on organisatsioon, kus tantsitakse tuhandeid unikaalseid tantse nimega rollcalls. Miks seda tehakse?

a)    See on üks kultuse rituaalidest, näitamaks oma vankumatut toetust saatanale.

b)    Sellest on kujunenud organisatsioonikultuuri osa, et kasvatada ühtsustunnet.

c)    Tegemist on tantsutrenniga, daa!

Õige vastus: b. Kogemused ja eneseareng ei pea tingimata kujunema ainult koolituste kaudu. Rahvusvaheline tudengiorganisatsioon AIESEC on leidnud, et lõbusad ühistegevused kasvatavad liikmete ühtsustunnet. Mida suurem on ühtsustunne, seda tugevamad ollakse. Ilma selgroota oleksime lödid!

Kui soovid teada, milline neist või muudest Tartu tudengiorganisatsioonidest just sulle kõige paremini sobiks, vasta küsimustele lehel olerohkem.ee/test. Aktiivsete Tartu üliõpilasühendustega on võimalik tutvuda kodulehel olerohkem.ee/tudengile või septembri teise nädala kolmapäeval Raekoja platsil toimuval „Ole rohkem“ tudengimessil.

Küsimustiku panid kokku tudengiorganisatsioone ühendava liikumise „Ole rohkem“ liikmed.

Jaga artiklit