«Rahvusülikool 100» projektijuht Kadri Asmer
FOTO: erakogu

See aasta tuleb TÜ-s uhkem kui eelmised

Kolumn

Ülikoolis tähendab iga aasta uusi alguseid ja lõpetamisi, eesmärke ja otsinguid. 2019. aasta on aga eri­pärasem, sest tähistame rahvus­ülikooli 100. sünni­päeva.

1. detsembril 1919, mil Tartu rahu läbirääkimisedki polnud veel alanud, toimus Tartu Ülikooli avaaktus. Nagu toona tõdeti, avati oma ülikool stoilise rahuga, pannes aluse esimesele Eesti teaduse templile. Emakeelne ja esmajoones eestlaste vajaduste jaoks mõeldud ülikool alustas tegevust 74 õppejõu ja 351 üliõpilasega.

Rahvusülikooli juubelile on pühendatud terve kalendriaasta. Suure osa programmist moodustavad kultuurisündmused eesotsas näitustega nii Tallinnas kui ka Tartus.

Kevadine tipphetk on vilistlaskokkutulek «Lähme koos!», mille kavasse kuuluvad muu hulgas mõttetalgud Toomemäel, Theodor Lutsu dokumentaalfilmi «Alma Mater Tartuensis» (1932) restaureeritud versiooni esmaesitlus, ringkäigud õppehoonetes, spordiüritused ja palju muud põnevat.

Päev lõpeb rongkäigu ja õhtuse kontsert­peoga TÜ spordihoones. Eesmärk on kutsuda Tartusse tervest maailmast kokku võimalikult suur hulk vilistlasi.

Augustis toimub Paides arvamusfestival, mille korraldamisel osalevad seekord ka TÜ ja «Eesti Vabariik 100» meeskond. Põhieesmärk on luua kandev sisu Eesti tuleviku aruteludele ja kutsuda ülikoolide teadlasi ühiskonnaga avatumalt kõnelema.

Soovime, et juubeliaasta tähistamine jõuaks ka Tartust kaugemale, ülikoolist välja. Nii näiteks algab 15. septembril ETV ekraanil saatesari, mis toob ajalooliste tagasivaadete kaudu fookusesse tänapäeva, arutledes seejuures ülikooli rolli üle laiemalt.

Terve aasta vältel käime mööda Eestit saja põneva loenguga, mida peavad TÜ õppejõud, magistrandid ja doktorandid. Teemad ulatuvad füüsikast ja astronoomiast ettevõtluse ja teatriteaduseni.

Aasta kõrghetk saabub novembri viimastel päevadel ja 1. detsembril. Esitletakse mahukat uurimuslikku raamatut rahvusülikoolist, TÜ muuseumi Morgensterni saalis avatakse ülikooli ajaloo püsinäitus «Jäljed. Lood minu ülikoolist» ning Vanemuise kontserdimajas tuleb esmaettekandele helilooja Pärt Uusbergi teos. Järgnevad traditsiooniline tõrvikurongkäik, valgusmäng «Vikerlaste varjuvald» Toomemäe varemetes ja piduõhtu Eesti Rahva Muuseumis. 1. detsembril kohtume aulas rahvus­ülikooli 100. sünnipäeva aktusel.

Kadri Asmer

«Rahvusülikool 100» projektijuht

Jaga artiklit