TÜ teadlased Instagramis 4
Tartu Ülikooli teadlased on alates 2016. aasta aprillist jaganud Instagramis pilte enda ja oma üliõpilaste või töörühmade põnevatest tegemistest. UT omakorda tutvustab nende piltide kaudu meie toredaid teadlasi.
Kas taimed on nõus toitainete nimel vaeva nägema ja kohandavad oma juurte paigutust? Seda taime on pildistatud kasvuhoonekatses, mille käigus uurib noor taimeökoloog Sirgi Saar taimede käitumist. Teda huvitab, kas taimed on toitainete omastamiseks valmis läbimaoma juurtega takistusi ka nii, et energiakulu on suurem.
Alates 1. detsembrist rakendab Sirgi oma teadmisi Pisas Itaalia Tehnoloogiainstituudis, kus ta aitab arendada juurtest inspireeritud robotit.
«Tavaliselt uuritakse inimeste või loomade, aga mitte taimede käitumist. Seetõttu tundus eksperiment kohe pildistamisväärne, kui Sirgi seda ühel koosolekul mainis – eriti kuna Sirgi teeb taimejuured, mis on tavaliselt mullas peidus, nähtavaks,» ütles pildi autor, taimeökoloogia õppetooli spetsialist Lena Neuenkamp.
Neuenkamp püüab koos kolleegidega heita valgust mitmekesisuse varieerumise põhjustele nii taime- kui ka seenekooslustes. Need teadmised võimaldaksid pakkuda parimaid lahendusi bioloogilise mitmekesisuse kaitseks.
Mitmekesisuse varieerumise põhjuste otsimisel on viimastel aastatel üha suuremat tähelepanu pööratud kõige levinumale taimede ja seente kooselu vormile – arbuskulaarsele mükoriisale (AM) –, mis esineb ligikaudu 80% maismaataimedel.
Oma teadustöös uurib Lena, kas taimekoosluste koosseis ja mitmekesisus sõltuvad kuidagi AM-i seentest ja kas neil seentel on oma osa taimekoosluste kaitsel ja taastamisel. Lena kaitses kevadel oma doktoritöö ja leidis nendele küsimustele juba ka mõned vastused.
Jälgi TÜ teadlaste tegemisi Instagramis: www.instagram.com/unitartuscience/
Lisa kommentaar