Märts 2019, nr 3
FOTO: Sandra Saar
«Näitusel Tartu Ülikooli sada nägu on palju minu tuttavaid. Aga teeme pilti rektor Toomas Asseri juures, sest tema on mind opereerinud,» rääkis Jaan Einasto, kui otsisime pildistamiseks head kohta.

23. veebruaril 90. sünnipäeva tähistanud kosmoloog Jaan Einasto sai ülikoolilt suure medali.

Aprill 2016, nr 4
ILLUSTRATSIOON: Rainer Salu
Rainer Salu saatis vabariigi aastapäevaks ESTCube’i meeskonnale lipuvärvides söejoonistuse. Tegelikud tudengisatelliidid on palju väiksemad ja inimesed sinna ei mahu.
Märksõnad: 

Tudengisatelliidi ESTCube meeskond plaanib jõuda ka Kuule, enne seda saadetakse Maa ja Kuu orbiitidele veel kaks satelliiti, et tehtud edasiarendused proovile panna.

ESTCube’i meeskonna kommunikatsioonijuht Aet Rebane ütles, et Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks loodetakse Maa orbiidile saata täiustatud satelliit ESTCube-2, mis on järgmine samm Eesti kosmoseajaloos.

Veebruar 2015, nr 2
FOTO: erakogu
Kaupo Voormansik (keskel) koos oma uurimistöö rühmaga Saksa Kosmosekeskuses 2014. aasta märtsis.

Möödunud aasta detsembrikuu alguses jõudis Eesti meediasse uudis sellest, kuidas Tartu ülikoolis leiutati maailmas ainulaadne viis linnastumise uurimiseks. Tegemist on Copernicus Urban Development Analyser’i ehk CUDA-ga. Ainulaadse idee autor Kaupo Voormansik peab ise end tavaliseks inimeseks ning arvab, et suured saavutused ootavad alles ees.

September 2013, nr 8
FOTO: Andres Tennus
Pekka Janhunen

Sel sügisel Tartu ülikooli külalisprofessorina alustav Soome meteoroloogia instituudi juhtivteadur Pekka Janhunen ütleb, et sattus kosmosetemaatikat uurima täiesti juhuslikult.

«Võib vast isegi öelda, et triivisin kogemata kosmosesse,» muigab elektrilise päikesepurje leiutaja oma teadlasekarjäärile mõeldes. Keskkoolis õppides hakkas Janhuneni huvitama füüsika ning just seda ta ka ülikooli õppima läks. Enda sõnul tegeles mees teoreetilise teadustööga, uurides näiteks virmalisi ja nende tekkepõhjuseid.

September 2014, nr 8
Märksõnad: 

Tartu ülikooli geograafia magistrant Martin Jüssi pälvis Euroopa kosmoseagentuurilt 16 000 euro suuruse stipendiumi magistrantuuriõpinguteks Prantsusmaa rahvusvahelises kosmoseülikoolis ISU. Strasbourgis asuvas mainekas kosmoseülikoolis koolitatakse kosmosesektori tulevasi juhte.

Septembrikuust algava aastase magistriprogrammi käigus antakse Martin Jüssile võimalikult mitmekülgseid teadmisi kosmosesektorist. Kosmoseülikooli ISU õppekava hõlmab nii inseneriteadust, astrofüüsikat, teadmisi kosmosesõidukitest, filosoofiat, meditsiini kui palju muud.

Telli voog RSS - kosmos
Telli voog RSS - kosmos