Juuni 2018, nr 6
FOTO: erakogu
Ilmar Raag on filmikriitik, stsenarist ja režissöör.

31. mail andis Peeter Laurits Tartu Ülikooli vabade kunstide professori ametikoha üle filmimees Ilmar Raagile.

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop ütles, et Raagi eriala on suurepärane täiendus vabade kunstide professuuri viimaste aastate teemaderingi.

«Tema filmiloome ja esseistika käsitlevad sotsiaalseid probleeme ning põletavaid ühiskondlikke teemasid. Nende analüüsimine annab kursusel osalejatele võimaluse avastada oma eriala erinevaid tahke,» rääkis Sutrop.

September 2017, nr 8
FOTO: Riina Varol
Lauritsa sõnul konkureerib piltidest moodustuv maailm vahetu maailmaga

Peeter Lauritsa vabade kunstide professuur kuulutati välja tema tsitaadiga: «Ärge uskuge, et maailm on juba valmis loodud ja et see on kõigist võimalikest parim. See on nõme ebausk. Maailma tuleb kogu aeg ümber luua, elus hoida ja edasi anda.» Loomulikult oleks huvitav näha, millisena siis Laurits maailma näeb.

Juuni 2017, nr 6
FOTO: Veiko Klemmer; Jane Tiidelepp
Vaimu kosutabs Mikita ja Lauritsa vestlus, kus tutvustati ka uut fantaasiarikast kirjasüsteemi Mikrits.

Neljapäeval, 25. mail andis Valdur Mikita Peeter Lauritsale pidulikult üle vabade kunstide professori ametireha.

Peeter Laurits on öelnud ühes oma viimastest intervjuudest: «Ärge uskuge, et maailm on juba valmis loodud ja et see on kõigist võimalikest parim. See on nõme ebausk. Maailm tuleb kogu aeg ümber luua, elus hoida ja edasi anda. Ja iga võimaliku ja võimatu nurga alt talle otsa vaadata. Ja võluvalt naeratada.»

Mai 2017, nr 5
FOTO: Andres Tennus
Valdur Mikita ütleb, et tema jaoks on vabade kunstide professori amet olnud igati inspireeriv.

Vabade kunstide professor kirjanik ja semiootik Valdur Mikita ütleb, et püüdis üliõpilastele ja teistele kuulajatele anda edasi eestlastele omast paiga- ja loodustunnetust.

Veebruar 2016, nr 2
FOTO: Kaari Saarma
Kristiina Ehini sõnul olid loengute pealkirjad tema endagi jaoks väljakutse ja mõistatused, mida tuli hakata lahti mõtestama.

TÜ vabade kunstide professor, luuletaja ja proosakirjanik Kristiina Ehin ütles, et sel õppeaastal loetav loovkirjutamise kursus «Teekond tundva inimese ehk homo sensibilis’e juurde. Loovuse kujundlikud väljakutsed» pakkus väljakutseid nii talle endale kui ka üliõpilastele. Kursusele pani end kirja 120 üliõpilast ja loengutes osales peale selle veel ligi sada vabakuulajat. 

Kui kiiresti andsite nõusoleku, kui teile tehti ettepanek vabade kunstide professoriks hakata?

Juuli 2015, nr 7
FOTO: Andres Tennus
Kristiina Ehin eelmisel aastal kirjandusfestivali Prima Vista avamisel.

Sügisel algaval õppeaastal on Tartu ülikooli uus vabade kunstide professor luuletaja ja proosakirjanik Kristiina Ehin. Tema loengusari «Teekond tundva inimese ehk homo sensibilis’e juurde. Loovuse kujundlikud väljakutsed» kutsub isikupärase kunstilise tunnetuslaadi leidmise teekonnale.

Aprill 2015, nr 4
FOTO: Andres Tennus
Merle Karusood (keskel, hallis kostüümis) rõõmustab sarnaste lugude abil eri põlvkondade ühendamine.

Märtsi keskel võttis seekordne ülikooli vabade kunstide professor, lavastaja Merle Karusoo kursuse «Kaevudes. Elude lood kaasakirjutamiseks» kokku esitlusõhtuga.

Merle Karusoo

Suurema osa oma elust on ta töötanud lavastajana, kuid on olnud ka õppejõud, kirjutanud näidendeid ja uurimistöid.

Juuli 2014, nr 7
FOTO: Andres Tennus
2013./2014. õppeaasta vabade kunstide professor Arvo Pärt vastas seminarisarja jooksul tudengite küsimustele, luges katkeid oma loomingupäevikutest ja mängis mõned klaveripalad. Loenguid viis läbi EMTA professor Toomas Siitan.

Mööduval õppeaastal oli Tartu ülikooli vabade kunstide professor maailmakuulus helilooja Arvo Pärt. Seminarisarja «Sõna ja muusika» Pärdi loomingust viis läbi Eesti muusika- ja teatriakadeemia professor Toomas Siitan.

Telli voog RSS - vabade kunstide professor
Telli voog RSS - vabade kunstide professor