Projekt BeeYeast tõi TÜ üliõpilastele rahvusvahelise võistluse esikoha.
Illustratsioon: BeeYeast

Pärmitehnoloogiaga mesilasi kaitsma

Teadus

Tartu tudengid on mõelnud välja viisi, kuidas tugevdada geneetiliselt muundatud pärmirakkude abil mesilaste loomupärast immuunvastust.

Mesilastel on tolmeldajatena ülitähtis roll elurikkuse säilitamisel. Samuti annavad nad märkimisväärse panuse maailma majandusse: 2019. aasta andmete järgi ulatub mesilastest sõltuv toidutoodangu väärtus ligikaudu 220–550 miljardi euroni. Paljude inimeste sissetulekuallikas põhinebki ainult mesindusega seotud tegevusel.

Võidukas TÜ tiim Pariisis pärast tulemuste avalikustamist. FOTO: BeeYeast

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel väheneb mesilaste arvukus kogu maailmas. Seda põhjustavad nii liigne pestitsiidide kasutamine, kliimamuutused kui ka mitmesugused haigustekitajad. Praegu on kirjeldatud enam kui paarkümmend viirust, mis nakatavad just mesilasi. Neist kõige levinum on lestade levitatav deformeerunud tiiva viirus, mis põhjustab igal aastal miljonite mesilaste surma.

TÜ loodusteaduste ja biotehnoloogia üliõpilased modifitseerisid mesilassööda lisandina kasutatavat pärmi Saccharomyces cerevisiae nii, et see toodaks viirusevastaseid RNA-molekule. Saadi pärmitüvi, mis suudab lisaks toitainete pakkumiselesuruda alla viirusvalkude avaldumise mesilastes, s.t takistab viiruse levikut mesilaste organismis ja hoiab ära tiibade kahjustumise.

Tudengite meeskonda juhendanud molekulaarbioloogia kaasprofessor Ilona Faustova selgitas, et selleks, et muundatud RNA-d mesilaste rakkudesse viia, toidetakse mesilasi geneetiliselt muudetud pärmiga või süstitakse otse mesilaskärgedesse. Sama meetod on ülekantav ka mitme teise probleemi lahendamiseks.

Novembri alguses käis  TÜ võistkond, mille tuumikusse kuuluvad 11 bakalaureuse- ja magistritudengit loodusteaduste ja tehnoloogia ning biotehnika õppekavadelt, oma teadusprojekti esitlemas Pariisis rahvusvahelise sünteetilise bioloogia võistluse iGEM (International Genetically Engineered Machine) finaalis ning tõi koju võistluse üldvõidu.

Lisaks grand prix’le pälvisid TÜ üliõpilased eriauhinnad parima keskkonnakaitseprojekti ja mõõtmismetoodikaga projekti eest. Nad nomineeriti ka parima Wiki-veebilehe, ettekande ja haridusprojekti auhindadele. Oma projekti eest pälvisid nad kuldmedali.

20. korda toimunud võistlusel osales sel aastal üle 400 võistkonna ligi 70 riigist. Tehnoloogiainstituudi üliõpilased on iGEM-i võistlusel osalenud kuuel korral: kolmel korral on võistkond saanud hõbe- ja kolmel korral kuldmedali.

Vaadake ka projekti BeeYeast kodulehte ja projekti tutvustavat videoklippi.

Merilyn Merisalu

UT tegevtoimetaja

Jaga artiklit