TÜ üliõpilasesinduse juht, arstiteaduse 5. kursuse üliõpilane Renar Kihho.
FOTO: erakogu

Ole julge! Seitse soovitust rebastele

Kolumn

Esmakursuslasele võib ülikool esiotsa tunduda võõras ja hoomamatu. Pole hullu, hakka lihtsalt otsast pihta!

  1. Alustuseks kogu jõudu ja tähista uut algust. Esimene ülikoolipäev on justkui hüppelaud uueks õppeaastaks – ja tegelikult terveks uueks eluetapiks. Oma kogemustega olen jõudnud järelduseni, et tükike Kräsupea või Napoleoni kooki või küpsisetorti on ikka abiks – eksamiteks tuleb aju turgutama hakata juba esimesest päevast alates!
  2. Tee endale asjad selgeks ja vali targalt. Ülikooli astumine oli mullegi pea ees tundmatus kohas vette hüppamine: uued inimesed, uus ümbrus, uued õppeained. Reel püsida aitab see, kui õpid aru saama, kuidas ülikooli masinavärk töötab. Alustuseks tee endale selgeks, mida ülikool pakub. Kõike teha ei jõua niikuinii ja eks igal erialal on omad künkad, käänud ja kallakud, mida ületada ja läbida. Aruta asja kaastudengitega ja vajadusel küsi abi.
  3. Hoia kulud kontrolli all ja pühendu õppimisele. Värskele (ja tihti ka kogenumale) tudengile on paras peavalu, kuidas elamiskulud kontrolli all hoida: ühikatuba või korter, sõit, toit ja meelelahutus maksavad, ja mitte vähe. Õpingute kõrvalt lisaraha teenida tundub loogiline ja vajalik, kuid pea meeles, et ülikoolis õpitakse täiskohaga. Seega hoia ennast! Minul aitas toidukulusid ohjeldada planeerimine – mõtlesin ette poole nädala menüü –, tasuta lusti ja eneseteostust pakkus aga tudengiselts.
  4. Liitu mõne üliõpilasorganisatsiooniga ja ela tudengielu. Õppimine on üliõpilaselu peamine osa, kuid üksi on seda vahel keeruline teha. Mul läks kõigest paar nädalat, kui olin juba Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi liige. Seal sõbrunesin ka arstiteaduse vanema kursuse üliõpilastega. Erialaseltse ei ole Tartus palju, kuid on hulganisti teisigi organisatsioone, mille tegevuses kaasa lüüa ja oma elu põnevamaks muuta. Mitmekülgne tegevus käib näiteks  tudengiseltsides ja -korporatsioonides. Ühised ettevõtmised, muljetamised, kogenumate nõuanded ja vilistlasjutud on igal juhul väärt pagas. 
  5. Käi läbi ka teiste valdkondade ja kõrgkoolide üliõpilastega. Ülikool on elu parim aeg sõlmida tutvusi ja sõprussidemeid, mis hiljem marjaks ära kuluvad ja silmaringi avardavad. Õpi tundma teiste valdkondade ja erialade üliõpilasi, tee kaasa tudengiprojektides, osale häkatonidel, konverentsidel, seminaridel, esitlustel, messidel ja lõbusatel ettevõtmistel, mida ülikoolilinnas toimub aasta läbi. Suhtle teistegi kõrgkoolide üliõpilastega. Näiteks Kõrgema Kunstikooli Pallas ja Eesti Maaülikooli tudengitel on Tartu Ülikoolis tudeerijatele nii mõndagi pakkuda (ja vastupidi).
  6. Ära jää oma murega üksi. Murede korral – ja neid tuleb ette kõigil – on samuti hea teistega nõu pidada. Paar kursust vanem üliõpilane orienteerub paremini nii linnas kui ka ülikoolis. Kogemusi võivad jagada tuutorid ja kaasüliõpilased, kuid tudengite igapäevamuredega tegeleb ka Tartu Ülikooli üliõpilasesindus (TÜÜE). Julgelt võid pöörduda oma valdkonna või instituudi üliõpilasesindaja poole, kes ulatab abikäe või juhatab õige inimese juurde.
  7. Räägi kaasa. Viienda kursuse tudengina julgustan esmakursuslasi olema julge märkaja, nõuandja ja kaasarääkija. Meie kõigi asi on, et ülikool oleks tõepoolest tudengisõbralik. Ka esmakursuslane võiks silma jäänud probleemi jutuks võtta ja aidata seda lahendada. Alma mater’i arengus saab kaasa rääkida näiteks koos TÜÜE-ga.

Oma kogemuse põhjal kinnitan, et julge pealehakkamine on enamgi kui pool võitu. Kohtume ülikooli peal!


Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse tegemistel saab silma peal hoida veebilehel tyye.ut.ee, Instagramis studentunion.ut ja Facebookis Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse lehel

Tartus tegutsevate üliõpilasorganisatsioonide ja korporatsioonide kohta on võimalik lugeda kodulehelt olerohkem.ee/tudengile.

Renar Kihho

TÜ üliõpilasesinduse juht, arstiteaduse 5. kursuse üliõpilane

Jaga artiklit