Tartu Üliõpilaste Mälumänguklubi seltskond ragistab ajusid Chaplini pubis.
FOTO: Silja Paavle

„Mälumängu kaotaja on tegelikult mälumängu võitja!“

Tartu vaim

Mälumängust on Emajõe Ateenas saanud tõeline rahvasport: Tartus on võimalik pea igal õhtul veeta aega mälumängu mängides. Mängivad professorid ja tudengid, korporandid ja vilistlased. Mis inimesi selle nakatava harrastuse juures köidab?

Enamasti satutakse mälumängu juurde juhuslikult – nii läks ka korp! Ugala liikmetega, kes mängust kuuldes otsustasid end proovile panna. Näiteks Tallinna Strateegiakeskuse välisprojektide kompetentsikeskuse juht Aado Altmets tunnistab, et „alguses ei läinud väga hästi, aga teisest mängust alates tulemused paranesid ja tekkis hasart.“ Tartu Ülikooli Eesti geograafia kaasprofessori Taavi Pae meelitasid selle harrastuse juurde aga ülikooli algusaastate võrkpallitrenni kaaslased, kes korraldasid „Mälukat“, mis kuulub siiamaani tudengite kevad- ja sügispäevade kavva. Loomuliku jätkuna tulid Tartu Üliõpilaste Mälumänguklubi, mis alustas tänavu 23. hooaega, ning Tartu meistrivõistlused mälumängus, mis käivad juba 51. hooaega.

Ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho kutsus kilvaturniiridele sõber, kes oli sattunud lokaali Vein ja Vine vineriinidele. Nüüdseks on Kiho saavutanud kõrgeid kohti Tartu linna meistrivõistlustel üksikmälumängus ning alates sellest aastast lööb seal kaasa ka oma võistkonnaga.

Tartu eri paigus toimuvad mälumängud on erinäolised, väga erineva taseme ja stiiliga, kuid siin nimetatuid ühendab akadeemilisem lähenemine. „Pulli võib teha mujal, mälumäng on ikka tõsine asi, kuigi pisikese huumoriga pooleks,“ kostab Kiho. Tema jaoks on mälumäng omamoodi treening. „Mõned käivad jooksmas, mõned mälumängul. Mulle jooksmine ei meeldi, minu teema on ajugümnastika,“ muheleb ta.

Seltskond on väärtus omaette

Tartu Üliõpilaste Mälumänguklubis käivad juba aastaid kõrvuti mängimas paljude erialade inimesed, nii üliõpilased kui ka õppejõud. „Viimane kord saime oma tudengitelt näiteks punktiga pähe,“ muigab Pae.

Iga mäng on koostaja nägu ning peegeldab ka huvialasid ja põlvkondlikku kuuluvust. Parimad mängud on just nimelt need, kus mõtlemist jagub eri valdkondadest ja iga põlvkonna esindajate jaoks.

Seltskond on väärtus omaette, sest nagu ütleb Pae: ta on mälumängu-õhtutelt juurde saanud suure hulga sõpru ja tuttavaid. „Paljude erialade inimestega poleks ma suure tõenäosusega muidu kunagi kohtunud.“ Hea mälumäng on Pae sõnul selline, kus ei esitata viktoriiniküsimusi, vaid on võimalik küsimuses esitatud faktide põhjal vastus välja nuputada. Hea mälumängumeeskond koosneb aga erinevate teadmistega inimestest. Tema enda lemmikud on kõikvõimalikud Eestiga seotud teemad. „Mälumängust jääb ikka erinevaid fakte meelde ning need muudavad teadmiste üldpilti,“ ütleb Pae.

Toomas Kiho meelest on mälumängu tõeline väärtus aga see, kui oskad sealt saadud fakti paigutada oma seniste teadmiste vahele õigesse konteksti. „See kinnitab, et ülikoolis ja elus omandatud teadmised on läinud asja ette,“ lausub Kiho.

Alandlikkuse kool

Edu aitavad saavutada ka tasapisi omandatavad õiged võtted. „Tegelikult kooruvad mälumängudes välja omad tehnikad. Näiteks õpid mõistma küsimuse koostamise mõtet, lugema küsimuse stiili või urgitsema küsimust lahti küsija isikust lähtuvalt,“ kirjeldab Pae. Temagi hinnangul käib huumor hea mälumängu juurde, olgu üldteema nii tõsine kui tahes.

„Mälumängurlus annab kasuliku ja nutika ajaveetmisvõimaluse,“ sõnab Aado Altmets. Tema on Ugala võistkonna koosseisus Tartu linna meistrivõistlustel mänginud 1998. aastast alates. „Saad ka mõningase kuuluvustunde: kuulud ju Eesti mälumängurite sekka, kes teevad ilma üsna kõrgel tasemel.“ Altmetsa sõnul saabki Tartus end tõeliseks mälumänguriks nimetada vaid see, kes on osalenud Tartu linna meistrivõistlustel. „See on kõige klassikalisem ja stiilipuhtam mälumäng.“ 

Just akadeemilisus on põhjus, miks korp! Ugala liikmed on ka vilistlastena jäänud ühtedele võistlustele aastateks truuks, ehkki mängijad on töökohustuste tõttu mööda Eestit laiali ning ülekolmapäeviti toimuva mängu kalendrisse mahutamine nõuab teinekord tükk kombineerimist. „Tunneme, et oleme läbi selle mälumängu endiselt ülikooli ja akadeemilise ilmaga seotud,“ sõnab Altmets.

Mälumänguharrastusega alustamiseks aga muud vaja polegi, kui leida endale sobiv mäng, võtta kaasa sõbrad ja lihtsalt hakata pihta. Isegi kui alguses tulemused hiilgavad ei tundu – eks ole see ka väike alandlikkuse kool –, tuleb kõik muu juba iseenesest. 

„See, kes kaotab, saab tegelikult kõige targemaks. Mälumängu kaotaja on tegelikult mälumängu võitja,“ teatab Taavi Pae.

 


Valik Tartu mälumängudest

Vineriin lokaalis Vein ja Vine. Esmaspäeviti kell 19. Võistkonnaliikmete arvu piirangut pole. Osavõtutasu 2 eurot inimese kohta. Lisainfo Facebooki grupist „Vein ja Vine“ ning „Nautimuse mälumäng“.

Naiivi mälumäng. Teisipäeviti kell 19 baaris Naiiv. Võistkonnaliikmete arvu piirangut pole. Osavõtt tasuta. Lisainfo Facebooki grupist „Naiivi mälumäng“.

Tartu Üliõpilaste Mälumänguklubi. Üle nädala kolmapäeviti kell 18.15 pubis Chaplin. Võistkonnaliikmete arvu piirangut pole. Osavõtt tasuta. Lisainfo Facebooki grupist „Tartu Üliõpilaste Mälumänguklubi“.

Tartu linna meistrivõistlused mälumängus. Üle nädala kolmapäeviti kell 18.15 Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis. Et hooaja arvestusse läheb seitse parimat mängu, pole hilja liituda ka novembris. Võistkonna suurus kuni neli liiget. Osavõtutasu 110 eurot võistkonnale hooaja kohta, tudengitele soodustused. Lisainfo Facebooki grupist „Tartu lahtised meistrivõistlused mälumängus“.

Tartu muusikaviktoriin. Neljapäeviti kell 20 baaris Naiiv. Võistkonna suurus kuni viis liiget. Osavõtt tasuta. Lisainfo Facebooki grupist „Tartu muusikaviktoriin“.

Silja Paavle

ajakirjanik

Jaga artiklit