FOTO: Andres Tennus

Ma tuhat korda tänan sind

Juhtkiri

Ma tuhat korda tänan sind,

et ootasid mu ära, vend.

Nüüd edasi peab minema

ja süda olgu mureta.

Need Mae Kivilo ja kevadel meie seast lahkunud Jaak Johansoni laulu sõnad kannavad nii hästi käesoleva, suvise ajakirja alatooni.

Mitu selles numbris sõna saanud inimest rõhutasid, et tahavad kindlasti edasi anda oma tänuavaldused koroonaajal abiks olnud inimestele. Kuigi iga loo juures ei ole seda eraldi korratud, kandub tänutunne siiski tekstist teksti.

Niisiis, kui ühelt poolt on selles ajakirjas kokku võetud kõikvõimalikud koroonaga seotud teemad, siis teisalt on see justkui suur kaante vahele pandud „aitäh“ kõigile neile, kes on enam kui aasta jooksul asunud võitlusesse koroona ja sellest tingitud raskuste vastu – ka siis, kui neid ei ole nimepidi nimetatud. Aga muidugi on see tänu ka neile, kes on keerulistes oludes vastu pidanud ja endiselt meie kõrval, hoolimata sellest, et silmast silma suhtlemine on pikaks ajaks asendunud lehvitamisega ekraanil (ja sedagi vaid siis, kui digioskused ja võimalused on seda lubanud).

Igaüks on tajunud toimunut pisut eri moodi. Mõned inimesed ütlevad, et koroona ei olegi nende elu kuigi palju muutnud. Teised jällegi on jõudnud arusaamiseni, et kõigile juba läbi tehtud muutustele lisandub lähiaastatel veel paljugi, mis on teisiti. On oodata, et domineerima hakkavad uued teadustöösuunad ning veelgi laiemalt levivad veebikesksed õppimis- ja suhtlemisviisid. Inimkonna ees on veel palju viiruse ja edaspidise elukorraldusega seotud küsimusi. Kuid me ei ole enam samas kohas, kus 2020. aasta alguses: meie stardikoht on teine ja oleme kogunud teadmisi, mille abil edasi minna.

Loodetavasti oskame teha toimunust õigeid järeldusi ja võtta karmist kogemusest õppust – ka siis, kui meid ei kimbuta koroonaviiruse kolmas laine, vaid hoopis miski muu. Tasub siiski mõelda, millist maailma me pärast pandeemia seljatamist näha tahame. Kas soovime naasta endistesse rööbastesse?

Nagu muutub maailm, muutub ka meie ajakiri. Juulinumber jääb viimaseks omataoliseks. Sügisel tervitab lugejaid juba uue näoga väljaanne, mis lisaks värskele kujundusele pakub loodetavasti ka uusi, põnevaid ja sütitavaid teemasid – just selliseid, mis vastaksid meie uutele vajadustele.

Maarit Stepanov-McBride

UT peatoimetaja

maarit.stepanov [at] ut.ee

Jaga artiklit