Kuidas saada tuutoriks?

Tudeng küsib

Sellise küsimuse üle on ilmselt igal üliõpilastega kokku puutuval ülikooli töötajal hea meel. Rõõmustav on näha motiveeritud tudengit, kellel on soov hakata kaasüliõpilasi tuutorina toetama.

Tuutorid on vabatahtlikud, kes on saanud väljaõppe üliõpilasnõustamiseks. Nad abistavad ülikoolis esimese semestri jooksul uusi tudengeid.

Huvilisel, kes soovib tuutoriks hakata, tuleb registreeruda ÕIS-is kevadsemestri ainekursusele „Tuutorite väljaõpe“ (P2OO.00.007, 1. osa, 3 EAP-d). Registreeruda saab 13. veebruarini 2020.

Selle aine kevadises osas tutvustatakse veebipõhise õppena ülikooli õppekorraldust ning üliõpilaste õigusi ja kohustusi. Seminaridel käsitletakse aga suhtlemisoskusi, mis valmistavad ette praktiliseks tuutoritööks.

Tuutorid määratakse koostöös õppekavade programmijuhtidega kevadsemestri lõpus, kui ainekursuse esimene osa on läbitud. Võimalik on hakata enda või lähedase õppekava õliõpilaste, aga ka välisüliõpilaste tuutoriks, sest üliõpilasnõustajaid on vaja ka ingliskeelsete õppekavade jaoks. Pealegi annab töö välisüliõpilastega rahvusvahelise kogemuse.

Sama õppeaine teises osas tehakse tuutoripraktika (samuti 3 EAP-d) – see tähendabki sisulist tuutoritegevust järgmise õppeaasta sügissemestril, mil tuutor toetab esmakursuslasi, kasutades eelmisel semestril omandatud teadmisi ja oskusi. Kes on ainekursuse läbinud, võib kandideerida tuutoriks ka järgmistel aastatel.

Lisaks võimalusele teisi aidata toob tuutorikoolitus kasu veel mitmel viisil. Selle käigus saab lisateadmisi ülikooli kohta ja see on suurepärane enesearendamise võimalus, sest õpitud oskusi võib vaja minna igas eluvaldkonnas. Nende oskuste arengut toetavadki õppeaine käigus ette nähtud teoreetilised ja praktilised ülesanded.

Olgu huvilistele julgustuseks ühe tänavuse tuutori sõnad: „Soovitan hakata tuutoriks, sest see kogemus annab rohkem, kui esialgu aimata oskad. Sa arendad oma probleemilahendus-, suhtlemis- ja juhtimisoskust, aga ka loovust, empaatiat ja mis kõige tähtsam – aitad noorel särasilmsel inimesel leida oma tee ülikoolis.“

Kui tekkis huvi, registreeru julgelt ja esita lisaküsimusi meiliaadressile noustaja [at] ut.ee.

Tuuli Vallisoo

õppeosakonna nõustamiskeskuse õppekorraldusnõustaja

Jaga artiklit