Uue näoga veebikodu

Juhtkiri

Terve möödunud aasta tegeles UT toimetus küsimusega, kuidas uuendada ajakirja kodulehte nii, et tulemus oleks ajakohase välimusega ja lihtsalt käsitletav.

Jaanuarikuus 2013 tegime kolm fookusrühma uuringut, osalejateks valiti kahe rühma jagu ülikooli töötajaid (nii administratiivala kui ka akadeemilised töötajad) ja ühe rühma jagu üliõpilasi. Valikupõhimõte oli, et soovitavalt oleksid esindatud kõik valdkonnad ja õppeastmed.

Kõigis fookusrühmades arutati UT lugemise, selle motivatsioonide ja huvide üle. Koos analüüsiti nii ajakirja paberväljaannet kui ka selle kodulehte ning arutluse tulemusena tehti hulk ettepanekuid, kuidas anda ajakirja veebikodule selline uus välimus ja sisu, millega jääksid rahule kõik sihtrühmad.

Arutelude käigus pöörasid nii üliõpilased kui ka töötajad tähelepanu ka lisainfo esitamise ja teiste samal teemal artiklite käsitluste vajadusele. Leiti, et konkreetsele artiklile kõikvõimalike seoste ja lisaväärtuse loomine on igal juhul tervitatav. Eriti soovitati rohkem tähelepanu pöörata fotode kasutamisele ja videote lisamisele.

Toimetus analüüsis kõik fookusrühmade ettepanekud hoolikalt läbi ning aasta teises pooles alustasime uue veebi ehitamisega. Valisime veebile uut nägu andma disainifirma Fraktali ning funktsionaalsuse eest vastutama tarkvaraarendaja Mekaia.

Eelmise aasta detsembrikuu ajakirja sai veebis lugeda juba uuel kujul. Uue kodulehe avaleht on märksa pildikesksem ja pakub korraga ülevaate pea kõigist ajakirja olulisematest artiklitest. Samuti näeb jooksvat infot nii ülikooli enda kui ka TÜ teadusportaali Novaatori kõige värskematest uudistest.

Oleme kõik ajakirja artiklid paigutanud viie suure kategooria alla. «Aktuaalne» koondab enda alla lühiuudised ja pikemad päevakajalised teemad, «Arvamus» toimetuse juhtkirja, kolumni, arvustuse ja essee, «Inimesed» kõik persoonipõhised artiklid ja reisikirja, «Teadus» nii ajaloo ja väitekirja rubriigid kui ka üldisemad teadusartiklid ning «Teated» kõik ajakirja paberväljaande tagumises osas paiknevad lühemad teadaanded.

Iga kategooria artiklit lugedes on samal ajal hea ülevaade ka teistest selle alla kuuluvatest lugudest ning konkreetse teemaga seonduvad teised UT artiklid oleme teksti all eraldi välja toonud. Samuti annab uus koduleht võimaluse artiklite juurde lisada pildigaleriisid ning tulevikus on kavas lisamaterjalina pakkuda ka asjakohaseid audio- ja videolugusid.

Seoses veebiplatvormi vahetusega võib olla aga raskendatud vanemate artiklite leidmine. Seni, kuni toimetus tegeleb eelmiste ajakirjanumbrite uude veebi üleslaadimisega sektsiooni «Arhiiv» alla, võite veel mõnda aega külastada ka meie vana kodulehte aadressil www4.ajakiri.ut.ee.

Loodame, et UT uus koduleht pakub lugejatele palju avastamis- ja kasutamisrõõmu!

Merilyn Merisalu

UT peatoimetaja

Jaga artiklit

Märksõnad

ajakiri, koduleht