Teated

Teated

VEEBRUARIS TÜ AULAS: 7. veebruaril kell 12.30 lahtiste uste päev 9. klassidele, 15. veebruaril kell 19 Tartu Üliõpilassegakoori ja kellamängu kontsert, 16. veebruaril kell 12.15 korporatsiooni Filiae Patriae tegevuse taastamise 30. aastapäeva aktus, 20. veebruaril kell 16 täiendusõppe tänuüritus, 22. veebruaril kell 12 Eesti Vabariigi 101. aastapäeva kontsertaktus, 23. veebruaril kell 17 naiskooride XXV Tartu ja Tartumaa laulupäev, 27. veebruaril kell 9.30 TÜ lahtiste uste päev.

PENSIONÄRIDE ÜHINGUS VITAE: 4. veebruaril kell 15 naiste klubi, 5. veebruaril kell 13 laulmine, 7. veebruaril kell 13 arstide klubi, 13. veebruaril kell 14 näitab Rein Lepik TÜ peahoone auditooriumis 128 reisifilmi India ookeanist, 19. veebruaril kell 13 laulmine, 20. veebruaril kell 12 toimub peahoones senati saalis kohtumine prof Kalle Kasemaaga, 21. veebruaril kell 11 kirjandusring, 25. veebruaril kell 15 põltsamaalaste klubi, 28. veebruaril kell 15 keemikute klubi.

ÕPETATUD EESTI SELTSIS: 20. veebruaril esineb Agnes Neier ettekandega «Eesti kirjanikud fotoaparaadi ees ja taga». Kell 16.15 toimub aadressil Jakobi 2–230 ÕES-i koosolek.

Alates 31. jaanuarist on TÜ loodusmuuseumis avatud näitus «Hirmus kallis maapõu», mis räägib maapõues peituvate kivimite ja mineraalide vastu­olulisusest – kuidas need on inimesele kasulikud, aga võivad ka inimese tervisele kahjulikult mõjuda. Loodusmuuseumil aitasid näitust koostada TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi geoloogia osakond ning maapõueressursside arenduskeskus MAREK koos mitme ettevõtte ja infotehnoloogia­spetsialistiga.

1. veebruarini saab TÜ füüsika instituudis uudistada Elena Orlovskaya akvarellide ja skitside näitust. Moskva isetegevuskunstnik Elena Orlovskaya on tehnilise haridusega, lõpetanud Moskva Terase ja Sulamite Instituudi, tundnud aga kogu aeg huvi ka kunstilise loomingu vastu. Tema looming on väljas olnud Moskva rahvamajanduse saavutuste näitusel ja mujal. Tõsine huvi akrüül- ja õlimaali ning graafika vastu on olnud üsna hiline. Ta on osalenud tuntud vene kunstnike Aleksandr Šadrini (ekspressionism) ja Aleksandr Maranovi (lutšism) meistriklassides.

6. veebruaril kell 17.30 ülikooli varakambris loeng «Varakambri lood. Puškini surimask: kas originaal või koopia?». Kuulus vene luuletaja Aleksandr Puškin suri 1837. aastal duellil saadud haavadesse, olles kõigest 37-aastane. Tema surmapäeval võeti luuletaja näolt vorm, mille järgi valmistati umbes 15 originaal-surimaski. Üks neist jõudis 19. sajandil Tartu Ülikooli. Kui seni oleme uskunud, et see asub siiani ülikooli raamatukogus, siis nüüd kahtlustame, et tegu on hoopis hilisema koopiaga. Kuidas me sellele järeldusele jõudsime? Puškini surimaski salapärasele loole heidavad valgust kunstiajaloolased Kristiina Tiideberg ja Moonika Teemus. Loengu järel on soovijail võimalus koos kuraator Kristiina Tiidebergiga avastada humanitaarvaldkonda tutvustavaid esemeid ülikooli varakambris.

8. veebruarini on TÜ kunstide keskuse galeriis avatud Ilmar Raagi näitus «Sündinud kõrbeliivaga silmades». Ilmar Raag on 2018/2019. õppeaastal TÜ vabade kunstide professor, kes annab  sügis- ja kevadsemestril loenguid ja seminare sarjas «Mis meid ühendab killustunud maailmas? Fiktiivse maailma loomise võtted ja eetika».

9. veebruaril toimub Kääriku spordikeskuses TÜ talvine spordipäev ülikooli töötajatele ja nende pereliikmetele. Kell 10 algaval spordipäeval saab lihvida oma suusatamis- ja uisutamisoskusi treenerite käe all. Lastel on võimalus kelgutada ja siseruumides aktiivset tegevust leida. Hiljem ootab sportijaid soe supp ja kuum saun. Sporditarbed on soovitav ise kaasa võtta. Kohapeal saab uiske ja suuski laenutada lisatasu eest. Suusalaenutus maksab 10 eurot ja uisulaenutus 1,50 eurot. Üritusel kuulutatakse välja ka TÜ tänavused kõige sportlikumad töötajad ja üksus. Talispordipäeval osalemine on ülikooli töötajatele ja nende pereliikmetele tasuta. Soovijaid viivad Käärikule ja toovad tagasi Tartusse tasuta bussid. Spordipäeval osalemiseks tuleb end ja pereliikmeid registreerida hiljemalt 6. veebruari lõunaks.

Veebruari teisel täisnädalal korraldatakse ülikoolis mitmeid praktika- ja karjääripäevi, mis annavad üliõpilastele võimaluse laiendada oma silmaringi ning saada teavet praktikat pakkuvate organisatsioonide kohta. 12. veebruaril toimub tehnoloogiainstituudis instituudi karjääripäev; 13. veebruaril ülikooli spordihoones Delta karjääripäev; 14. veebruaril ülikooli raamatukogus üleülikooliline karjääripäev «Sa lood ise oma võimalused»; 15. veebruaril Jakobi 2 hoones humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna praktika- ja töömess ning Lossi 36 hoones ühiskonnateaduste instituudi tööandjate mess. Oodatud on kõik kohalikud ja rahvusvahelised üliõpilased.

14. veebruaril alustab sotsiaalteaduste valdkond avatud seminaride sarjaga, kus arutletakse ühiskondlike muutuste juhtimise keskmes olevate teemade üle. Õppekava «Muutuste juhtimine ühiskonnas» esimesel avalikul seminaril «Nurjatud probleemid» esineb Tallinna Ülikooli poliitikateooria professor Peeter Selg, kes on nurjatute probleemide üks olulisemaid uurijaid Eestis. Nurjatuteks probleemideks kutsutakse olukordi, mis on määratlematud ja mille tingimused muutuvad protsessi käigus sageli, nagu pagulaskriis või kliimasoojenemine. Neid probleeme ei saa lahendada, küll aga on võimalik neid vähemalt osaliselt juhtida. Seminar toimub 14. veebruaril algusega kell 18.15 ühiskonnateaduste instituudis (Lossi 36) ruumis 204. Vajalik eelregistreerimine. Ürituse lõpus saavad huvilised vestelda ka õppekava tudengite ja programmijuhiga.

15.–17. veebruarini toimuvad Viljandis 17. tudengite teatripäevad. Iga-aastasel ülikoolide ja rakenduskõrgkoolide ning üleüldiselt tudengite teatraalsete ja loominguliste truppide festivalil näeb tänavu üheksa trupi lavastusi, lisaks toimuvad arutelud ja õpitoad. Teiste seas etendatakse Tartu Üliõpilasteatri ja TÜ Pärnu kolledži tudengiteatri K-äng 2 lavastusi. Samuti esinevad külalised Lätist, Leedust ja Soomest. Lisateavet saab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kodulehelt https://www.kultuur.ut.ee/et

19. veebruaril korraldatakse TÜ raamatukogu konverentsikeskuses uue arengukava teine seminar, mille teema on teadus.

20.–22. veebruaril toimub XVI Tartu-Tuorla kosmoloogia­seminar «Einasto profiil». Seminar on pühendatud akadeemik Jaan Einastole, kes tähistab veebruaris 90 aasta juubelit. 20. ja 22. veebruaril toimuvad teaduslikud sessioonid observatooriumi saalis Tõraveres, 21. veebruaril TÜ muuseumis Toomemäel. Registreerimisvorm on observatooriumi kodulehel https://kosmos.ut.ee/et

TÜ kunstimuuseumis on avatud näitus «Pompei fragmendid», mis on pühendatud Eesti esimesele spetsiaalselt muuseumi jaoks kujundatud interjöörile: 1868. aasta novembris valminud Pompei stiilis seinamaalingutele. Näitusel tutvustatakse Pompei ja Herculaneumi taasavastamisega Euroopa ette laotunud antiigipärandit ning selle tähtsust hilisemale kultuuriloole. Visuaalselt inspireerivas keskkonnas saab vaadata Pompei fragmentide kooslust. Näituse kuraatorid on Jaanika Anderson ja Ingrid Sahk ning kujundajad Madis Liplap ja Maarja Roosi. Näitus on avatud 29. märtsini.

Jaga artiklit