E nagu e-õpe

Keelenurk

Eestit tavatsetakse reklaamida e-riigina. Meil on näiteks e-pangandus, e-maksuamet ja e-valitsus, kus pakutakse e-teeninduse kaudu e-teenuseid. E-raamatukogudes loetakse e-lugeriga e-raamatuid. Nagu ontlikule e-riigile kohane, ei puudu meil ka e-(üli)kool ega e-õpe, iseasi, mida e-õppe all silmas peetakse.



ILLUSTRATSIOON: Maarja Nõmmik

E-õpe (ingl e-learning) on õppetöö, mis toimub digitehnoloogiliste vahendite abil veebipõhises õpikeskkonnas.

Vaata ja täienda Vikipeedias artiklit «E-õpe». Kõigi mõistete loendi leiad aadressilt Vikipeedia:Tartu Ülikooli keelenurk.

E-õpe on nagu õpe ikka, ainult et selle algustäht e viitab elektroonilistele vahenditele, moodsamalt öeldes digitehnoloogiale. Üldlevinud määratluse järgi ongi e-õpe õppetöö vorm, mis põhineb digitehnoloogial. Selline määratlus jääb aga laiaks, sest sel juhul saab e-õppena käsitleda näiteks õppejõu ja üliõpilase meilivahetust, õppematerjalide hoiustamist veebis või nutiseadme kasutamist auditooriumis.

Tartu Ülikooli haridustehnoloogia peaspetsialisti Lehti Pildi sõnul võimaldab e-õppe keskkond korraldada kursuse õppeprotsessi osaliselt või täielikult veebis, esitada õppematerjale digitaalselt, kasutada elektroonilisi suhtluskanaleid (foorum, veebiseminar), pakkuda õppijatele tuge iseseisva töö tegemisel, anda elektrooniliselt esitatud tööde kohta tagasisidet, jälgida õppijate edenemist kursusel ja palju muud.

Teisisõnu mitmekesistab e-õpe õppeprotsessi ja vabastab õppijad sunnismaisusest, lastes neil õppida neile sobivas kohas ja sobival ajal. Lisaks saab e-õpet kombineerida auditoorse õppega, mis ongi Tartu Ülikoolis levinud tava.

Kuidas on lugu aga õigekirjaga? Imelihtne. Ei mingit kaldkirja, ei mingit suurtähte (muide, ka e-maksuamet kirjutatakse väikeste tähtedega). Üksnes siis, kui sõna e-õpe satub lause algusse, on suur algustäht asjakohane.

Keelenurka toimetab Miljon+ töörühm (Riina Reinsalu, Ann Siiman ja Sirli Zupping).

Jaga artiklit

Märksõnad

e-õpe