Kertu Kruus
FOTO: erakogu

Pirogovi park tudengitele tagasi!

Kolumn

Pirogovi park on kõigile teada – lausa kurikuulus park Tartu linna südames. Kurikuulus just seetõttu, et tihti veedab pargis aega just sellist õhkkonda kujundav seltskond. Pargi ilme näitab ju ise, kellele see on mõeldud kasutamiseks.

Pirogovi park on halvas seisukorras – halvasti valgustatud ja hooldatud – ja üldsegi mitte tudengisõbralik. Asukohalt võiks park hoopis endast kujutada üht aktiivseimat avalikku ruumi Tartu kesklinnas, kust õhkaks nooruslikku energiat hoopis teistsuguste kasutusvõimaluste näol.

Olukorra parandamiseks ühendasid väed Tartu ülikooli üliõpilasesinduse liikmed ja Eesti maaülikooli maastikuarhitektuuri tudengid. Tartu ülikooli üliõpilasesinduse esimees Reelika Alunurm algatas koostööd Eesti maaülikooli maastikuarhitektuuri tudengitega: Liisa Sekavin, Kaja Veddel, Kati Lipp ja Kertu Kruus.

Üheks Tartu kaasava eelarve 2016. aasta projektiks esitati Pirogovi pargi uue kujunduse omapoolne nägemus: «PAI – Pirogovi Avalik Instituut – Pirogovi park tudengitele tagasi!». Eesmärk on luua uus «instituut», vabaõhukeskus, mis oleks tudengisõbralik ja ligitõmbav ajaveetmiskoht. Idee pääses edasi ka sügisesele hääletusele, kus Tartu linna elanikud saavad oma hääle anda. Ideega esindatakse ühishuvi saada Pirogovi park tudengitele tagasi.

«PAI – Pirogovi Avaliku Instituudi» projekt parandaks linna üldist muljet ning oleks turistidelegi tõmbenumber. Ka Tartu linna üldplaneeringu kohaselt on ajaloolise väärtusega kesklinna pargid esteetiliselt ja maastikuarhitektuuriliselt hinnatuimad ning suure puhkeväärtusega haljasalad. Siia kuulub ka Pirogovi park, mis on samuti tähtis tugiala. Arengusuunaks on võetud eesmärk saavutada linna parkides keskkond, mis võimaldab linnaelanikele erinevaid liikumisvõimalusi ja neil mitmekesiselt linnamaastikus puhata.

Projekti jõustumisel oleks kesklinnas midagi, mis annaks aimu tudengite energiast, pealehakkamisest ja erilisusest. Pirogovi park oleks aktiivne avalik ruum ja vabaõhukeskus, kus on võimalik mängida pingpongi või malet, lugeda raamatut väliraamatukogust, pidada filosoofilisi vestluseid valgusseente all – või nautida lihtsalt suveõhtut kaunis pargis.

Projekti jõustudes saaks Pirogovi pargist turvaline, valgustatud, kutsuv, aktiivne ja avalik linnaruum. Võib arvata, et kogu linnarahvas tahaks Pirogovi pargis värsket algust näha – tegemist on vägagi tuntud paigaga. Pirogovi pargist võiks saada nooruslik ja värskendav linnaruumi osa, mis vastanduks praegusele iidsete või puuduvate kasutusvõimalustega Toomemäe nurgapargile. 

Kertu Kruus

EMÜ maastikuarhitektuuri magistrant

Jaga artiklit

Märksõnad

Pirogovi park