FOTO: Andres Tennus

Eesmärkide võlust

Juhtkiri

Kui TÜ õppeprorektor Mart Noorma rääkis Novaatori 100 sekundi videos sellest, kuidas suvi on suurepärane aeg õppimiseks, siis olen kindel, et suvi on peale selle ka võrratu aeg, et seada uusi eesmärke.

Kindlasti täidavad juunis paljud tudengid ühe suurima seatud eesmärgi – lõpetavad ülikooli. Ülikooliaeg annab meile eluaegseid sõpru ja teadmisi ehk midagi, mis on ja jääb meiega alati ühel või teisel moel.

Seetõttu on oluline liikuda edasi, kasutada saadud teadmisi uute eesmärkide püstitamiseks ja nende täitmiseks. Arvan, et suvi on hea aeg, mil võtta mõneks hetkeks aeg maha ja mõelda, mida me elult veel tahame. Mida tahame saavutada, kuhu jõuda, kus ära käia, kellega kohtuda ja mis veel olulisem – mida veel õppida.

Iga ülikoolis veedetud aastaga olen tundnud, et õppida on veel nii palju. Iga päevaga avastasin uusi teadmisi ja omandasin uusi oskusi, sealsamas käis minuga kaasas alati mõte, et nii palju on veel teada ja osata. Iga uue õpitud teadmise taga vaatas mulle vastu kümneid uusi küsimusi, millele tuli vastus leida järgmiste uute teadmiste seast.

Eesmärke on oluline seada, sest need aitavad meil näha, kui kaugele oleme jõudnud ja mida oleme selleks pidanud omandama. Eesmärgid aitavad näha arengut või siis hoopis seda, mille kallal tuleks veel vaeva näha.

Usun, et eesmärgid annavad mingis mõttes ka kindlustunnet – nii on alati siht olemas, kuigi tulevik võib tunduda ebakindel või ennustamatu.

Küllap teavad kõik seda tunnet, kui mingisugune oluline ülesanne on täidetud, lõputöö esitatud ja kaitstud, ning teavad sedagi, kui hea tunne on pikast to-do listist tõmmata maha tehtut. Seesugune tehtud ülesannete mahatõmbamine mõjub justkui teraapiana ja paneb sellele ülesandele punkti. See annab taas ka kindlustunnet – sa oled suutnud millegagi jälle hakkama saada, midagi enda jaoks olulist korda saata.

Kui paljud usuvad, et just suured unistused viivad sihile, siis selle juures on oluline ka eesmärke seada, sest ilma eesmärkideta poleks ka unistusi. Uued eesmärgid võivad tegelikult olla ka uued unistused. Seega arvan, et just suvel, kui on võimalus tööst ja õppimisest veidi puhata, ongi õige aeg, mil seada uusi, enda jaoks olulisi eesmärke ja püüelda uute unistuste poole.

Ma soovin kõigile lõpetajatele uusi ja võrratuid eesmärke, mida täita, ning seda, et te leiaksite ikka ja jälle tagasitee ülikooli. Kõikidele ülikooli töötajatele ja üliõpilastele soovin, et nad ammutaksid suvest inspiratsiooni, et sügisel taas uute ja põnevate eesmärkide suunas liikuda!

Merilyn Säde

UT peatoimetaja 2016–2017

Jaga artiklit

Märksõnad

eesmärgid