Kuidas kirjutada asutuste ja nende üksuste nimetusi?

Keelenurk

Asutuste ja nende üksuste nimetuste kirjapildi teemal küsitakse keelenõu üpris tihti. Vaadakem üle, millal kasutada suurt ja millal väikest algustähte Tartu Ülikooli ning selle üksuste, asutuste ja sidusühingute nimetuste näitel.

Kuidas kirjutada Tartu Ülikool?

Asutusenimetusi võib kirjutada nii suure kui ka väikese algustähega. Vabamas tekstis on eelistatud väike, ametlikumas kirjutises suur esitäht.

Et ülikoolis valitses aastaid segadus, millal kirjutada ülikool suure, millal väikese tähega, lepiti 2018. aastal kokku, et nii ülikooli õigusaktides, kesksetes dokumentides kui ka turundus- ja kommunikatsioonitekstides kasutatakse ühtsuse eesmärgil läbivalt nimekuju Tartu Ülikool. Väike esitäht võib tulla vahel kaalumisele ülikooli ajaloost rääkivate tekstide juures.

Kuidas kirjutada Tartu Ülikooli Narva kolledž?

Allüksuste nimetused kirjutatakse reegli järgi väikese algustähega, välja arvatud nendes olevad nimed. Nii paneme kirja ülikooli 

  • instituudid: ajaloo ja arheoloogia instituutJohan Skytte poliitikauuringute instituutTartu observatoorium ning kliinilise meditsiini instituut,
  • kolledžid: Pärnu kolledžNarva kolledžViljandi kultuuriakadeemia
  • tugiüksused: hankeosakondkinnisvaraosakondpersonaliosakondrektoraadi bürookantseleikirjastusgrandikeskus,
  • asutused: teaduskoolraamatukoguloodusmuuseum ja botaanikaaed.

See reegel kehtib alati, ka siis, kui allüksuse ette on lisatud Tartu ÜlikoolTartu Ülikooli Narva kolledžTartu Ülikooli Eesti mereinstituut ja Tartu Ülikooli infotehnoloogia osakond.

Ülikooli struktuuriüksuste nimetused on loetletud ülikooli veebilehel. Instituutide ja ülikooli asutuste nimetuste õige kirjapildi leiab muu hulgas nende logolt.

Kuidas kirjutada Tartu Üliõpilasküla?

Omaette lugu on asutustega, mis on küll ülikooli tegevusega seotud, kuid tegutsevad juriidiliselt eraldi. Sellised on mitmesugused mittetulundusühingud, näiteks Tartu Ülikooli AmetiühingTartu Ülikooli Akadeemiline SpordiklubiTartu Üliõpilasmaja, Tartu Üliõpilasküla jt. Nende ametliku täisnime leiab äriregistrist ja nimes tuleb kirjutada kõik esitähed suured.

Mittetulundusühingute, sihtasutuste, osaühingute, aktsiaseltside ja muudes ärinimedes võivad lühendid MTÜ, SA, OÜ, AS vm paikneda nii nime ees kui ka järel – nendegi korrektset kirjapilti saab vaadata äriregistrist. Näiteks selgub sealt, et ülikooli tegevusega on seotud sihtasutus ~ SA Tartu Ülikooli KliinikumTartu Ülikooli SihtasutusÜliõpilaskonna Sihtasutus ja UniTartu Ventures OÜ.

Suurt esitähte võib kasutada üksnes registreeritud täisnimetustes. Kui nimetusest jäetakse korduse vältimiseks mingi osa ära, kaotab see oma ametlikkuse ja kõik algustähed muutuvad väikseks. Nii tuleb kirjutada ülikooli ametiühing, kliinikumakadeemiline spordiklubiüliõpilasmaja ja üliõpilasküla.

Helika Mäekivi

TÜ keelenõunik

Jaga artiklit