Sandra Saar
FOTO: Andres Tennus

Ettevõtlikke ideid ja indu

Juhtkiri

Pikk suvepuhkus on nüüdseks selja taga ja uus õppeaasta on avapaugu saanud. Kui paljud tudengid otsustavad vaheajal pikast kooliaastast puhata, siis mina sattusin sel suvel kokku hoopis teistsuguste noortega.

Valgamaal Tõrva linnas teevad kohalikud noored juba kolmandat suve linna päevade ja jõulude ajal raadiot, mis levib ka ümberkaudsete valdade elanikeni ehk kokku 6500 inimeseni. Mul oli rõõm olla sel suvel nende toimetuse liige ja taas pidin tõdema, et pole midagi toredamat kui teha koostööd inimestega, kel silmad säravad.

Tõrva raadio töötajate keskmine vanus oli sel hooajal 19 eluaastat. Liikmete seas oli nii gümnaasiumi- kui ka ülikoolinoori. Lisaks olid nad enda ridadesse võtnud põhikooliõpilasi, et raadiol oleks tulevikus ka järelkasvu. Nii juhtusingi ma üht saadet juhtima viienda klassi poisiga, kes tegi oma asjalikkuse poolest silmad ette nii mõnelegi noorsandile, keda oleme harjunud loenguruumides nägema.

Ma imetlen Tõrva noori sellepärast, et ilma igasuguse ajakirjandusliku taustata on nad hakkama saanud millegi suurega: nad on kokku pannud nii asjaliku kava, mida võiks võrrelda Kuku või Vikerraadio omaga. Selle erinevusega, et nemad keskenduvad kohalikule elule ja inimestele.

Saadete eetrisse andmine on kõigest üks osa tööst, mida on teha tulnud. Igaks hooajaks on nad saanud uued ruumid, kus tegutseda. Sel korral oli ruumide seisukord, kus stuudio püsti pandi, nii kehv, et tuli teha kõva tööd ja näha vaeva, et ruumid töökõlblikuks muuta. Maja kehv seisukord neid ei morjendanud ja ajaks, mil raadio tegevust alustas, oli kõik tipp-topp korras ja puhas.

Suurem osa neist noortest õpib hoopis teist eriala – kes riigiteadusi, kes kultuurikorraldust, kes meditsiini –, aga peale oma eriala on nad leidnud hobi, mis neid ikka ja jälle kokku toob. Oluline on ka soov panustada oma kodukoha ja inimeste heaks. Vähem oluline pole seegi, et noored teevad seda kõike täiesti vabatahtlikult.

Just seda kõike, mida need noored inimesed teevad, soovin teile ka uue kooliaasta alguseks: häid ideid ja sära silmi. Kui tuleb mõte midagi teha, siis ei tasu liiga pikalt kaaluda ja mõelda, vaid tuleb härjal sarvist haarata. Ettevõtlikke noori üldiselt ikka toetatakse ja aidatakse. Mine tea, võib-olla mõnest esmalt uitmõttena tundunud ideest võib tulevikus välja kasvada midagi suurt ja erakordset. Sügisel on aeg suunata oma mõtted asisemate teemade juurde, seega soovingi teile uue kooliaasta puhul säravaid ideid! 

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit

Märksõnad

ettevõtlikus