Teadusinstrumentide sümpoosion

Uudis

25.–30. augustil toimus Tartus 33. teadusinstrumentide komisjoni sümpoosion. TÜ muuseumi eestvedamisel korraldatud üritusel osales kokku enam kui 60 teadusajaloo eksperti üle maailma. Käsitletavad teemad ulatusid keskajast kosmoseajastuni ning paljud ettekanded olid seotud Tartuga.

«Sel aastal pöörati põhitähelepanu teadusinstrumentide ajaloo ja kasutusviiside toomisele laiema avalikkuseni. Näiteks kuidas saavad õpilased ja üliõpilased paremini aru oma eriala ajaloost ja meetoditest, kasutades ise ajalooliste instrumentide koopiaid,» rääkis konverentsi projektijuht Janet Laidla.

Astronoomia ja geodeesia kõrval näidati teadusinstrumentide puutepunkte muusika, kirjanduse ja kunstiga. Eestiga seoses tuli juttu näiteks maailmakuulsast Fraunhoferi teleskoobist ja kosmosetehnoloogia kalibreerimiseks valmistatud vaakummonokromaatoritest.

Sümpoosioni ajal avati TÜ muuseumis ka näitus «Valmistatud Tartus», mis tutvustab Tartus leiutatud või valmistatud teadusinstrumente, esiplaanil olnud uurimisteemasid ning teadusuuringute protsessi läbi teadusinstrumentide. «Looduse mõistmise kunst» esitleb TÜ muuseumi ühte väärtuslikumat kollektsiooni, Parroti füüsikariistade kogu 19. sajandi algusest, ja selle kasutusvõimalusi teaduse populariseerimisel.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum