Eesti tudeng pürgib kosmosesektori juhiks

Uudis

Tartu ülikooli geograafia magistrant Martin Jüssi pälvis Euroopa kosmoseagentuurilt 16 000 euro suuruse stipendiumi magistrantuuriõpinguteks Prantsusmaa rahvusvahelises kosmoseülikoolis ISU. Strasbourgis asuvas mainekas kosmoseülikoolis koolitatakse kosmosesektori tulevasi juhte.

Septembrikuust algava aastase magistriprogrammi käigus antakse Martin Jüssile võimalikult mitmekülgseid teadmisi kosmosesektorist. Kosmoseülikooli ISU õppekava hõlmab nii inseneriteadust, astrofüüsikat, teadmisi kosmosesõidukitest, filosoofiat, meditsiini kui palju muud.

«Martin on kahtlemata väga andekas üliõpilane ning kosmosetehnoloogiaalase haridusega inimesi on Eestis veel väga napilt. ISU haridusega spetsialisti lisandumine on oluliseks hüppeks Eesti kosmose- ja kõrgtehnoloogia valdkonna arenemisel,» tunnustas Martini siirdumist Strasbourgi tema juhendaja, Tartu observatooriumi teadur Kaupo Voormansik, kes on ise samuti ISU vilistlane.

ISU-sse õppima pääsemine polnud kerge, sest sinna kandideerivad tudengid üle maailma, ent igal aastal võetakse neist vastu vaid 50. «Pidin näitama häid varasemate õpingute tulemusi, kõrget motivatsiooni, tutvustama oma eelnevat teadustööd ning esitama tugevad soovituskirjad, mille kirjutasid mulle juhendaja ning TÜ optilise metroloogia dotsent ja ESTCube-1 tudengisatelliidi eestvedaja Mart Noorma,» kirjeldas Jüssi ise kandideerimisprotsessi.

Pärast õpinguid soovib Jüssi kindlasti kodumaale tagasi tulla ja teha karjääri siin, sest tema sõnul on Eesti väga tugev IT-riik ning siin on suur ringkond andekaid tudengeid ja võimekaid teadlasi, kellega koostööd teha. Olgu see siis satelliitseirealase teadustöö vallas või tulevaste satelliitmissioonide ja ekspeditsioonide planeerimisel.

Martin Jüssi on kolmas eestlane, kellel avaneb võimalus ISU-s õppida. Varem on Euroopa Kosmoseagentuuri stipendiumi toel samas ülikoolis õppinud ka tema juhendaja Kaupo Voormansik.

Jaga artiklit

Märksõnad

kosmos