Nanotehnoloogia astub üle kooliläve

Uudis

16. oktoobril toimub Lõunakeskuses Tartu ülikooli projekti avaseminar, kus kooliõpilastele tutvustatakse seitset nanotehnoloogia teemat, sealhulgas tehislihaste valmistamist ja nanoosakeste manipuleerimist.

Nanoteaduse ja -tehnoloogiatega puutub tavainimene kokku pigem vähe, kuigi põnev nanomaailm on meie ümber alati olnud.

«Nanomaailma mõistmiseks puudub Eesti koolide õpetajatel enamasti nanoteaduse tutvustamise kogemus ja ka sidemed nanoteaduse ekspertide ja tehnoloogiat kasutavate ettevõtete külastamiseks,» rääkis projekti juht, TÜ tehnoloogiahariduse professor Margus Pedaste.

Õpilastel on võimalik valida endale seitsmest erinevast nanoteaduse teemast kõige meeldivam. Valikus on tehislihaste valmistamine, mikrobioloogilised kütuseelemendid, nanoosakeste manipuleerimine, nanoosakesed ja ioonsed vedelikud õlilisanditena, regeneratiivses meditsiinis kasutatavad materjalid, aatomkontrollitud struktuuride sadestamine ja karakteriseerimine 3D alustel ning ingliskeelne «Artificial robotic fish with EAP elements».

Teemadega tutvumisel on abiks vastava valdkonna eksperdid Tartu ülikoolist. Samuti külastatakse nanotehnoloogia uurimislaborit ja nanotehnoloogiaid kasutavaid ettevõtteid. Juba juunikuus tutvustati õpetajatele nanoteaduse valdkonda, projekti ning selles osalevaid teadusteemasid.

TÜ osaleb oma nanoprojektiga Euroopa Liidu elukestva õppe projektis «Quantum Spin-Off – kõrgtasemel teaduse ja ettevõtluse viimine koolidesse». Õpilaste plaanide seast valitakse välja Eesti parim, mis konkureerib teiste riikide parimate õpilasprojektidega Quantum Spin-Off Euroopa auhinnale. Lisainfo aadressil sisu.ut.ee/quantum.

Jaga artiklit

Märksõnad

nanotehnoloogia