Narva kolledži uus maja.
FOTO: Andres Tennus

Narva kolledži uus maja pakub silmailu ja avastamisrõõmu

Aktuaalne

Tänavu oktoobri keskel kolivad TÜ Narva kolledži õppejõud ja üliõpilased kauaoodatud majja Narva raekoja kõrval.

Uus hoone on muutunud linna turismiobjektiks veel enne selle lõplikku valmimist, meelitades uudistajaid kohale üle Eesti ja kaugemaltki. Ka UT toimetus käis kolledžil külas ning uuris, kuidas maja seest ja väljast välja näeb ning miks just selline.

Hoone peafassaad sunnib pea kuklasse ajama ning noka-laadset eenduvat katusemoodustist uurima, ent see «nokk» ei ole nõnda ehitatud mitte moe pärast. Noorte arhitektide Siiri Vallneri, Indrek Peili ja Katrin Koovi loodud projekt «Vihm», mis 2005. aastal võitis kolledži projektikonkursi, on uue hoone fassaadi sisse vajutanud ajaloolise börsihoone tagumise seina. Kolledžimaja on astunud justkui sammu tagasi ning jätnud börsihoone endise asupaiga vabaks. Börsihoone kunagine asupaik moodustab kolledži ees koos kõrvaloleva raekojaga avatud platsi koos istumiskohtade ja purskkaevuga.

Kolledži fassaad markeerib koos ettepoole sirutuva katusega seega kunagise börsihoone profiili ning laseb teises maailmasõjas hävinud suursugust börsihoonet endasse vajutatud negatiivi põhjal aimata. Just see ebaloogilise kaldega katus tekitas Narva linnaelanike, linnavalitusse ja ülikooli vahel esiotsa palju vaidlusi, ent 2008. aastal jõuti siiski avangardliku katuse ehituses kokkuleppele.

Õppehoone ülejäänud kolm külge on klassikalise ilmega. Hoone on liigendatud kaheks sarnase suurusega majatiivaks, mis on omavahel ühendatud.

Hoone on neljakorruseline, kasulikku pinda jagub seal ligikaudu 4700 ruutmeetrit. Kolledži hoone ehitus ja sisustus maksab kokku ligikaudu 10 miljonit eurot. Seda rahastati Euroopa tõukefondidest, riigieelarvest ja TÜ vahenditest.

Kolledži kõrval asuv Narva raekoda seisab aga tühjalt ning ootab jätkuvalt rekonstrueerimist.

Sigrid Rajalo

UT peatoimetaja

Galerii: 

Jaga artiklit