Bengt Saltin

In memoriam

03.06.1935 ­–12.09.2014

TÜ audoktor, maailma tunnustatuim spordifüsioloog, Taani kuningliku teaduste akadeemia liige professor Bengt Saltin lahkus igavikku 12. septembril Stockholmis.

Saltin lõpetas meditsiiniõpingud Karolinska instituudis Stockholmis ning omandas doktorikraadi 1964. aastal. Füsioloogiaprofessoriks sai ta samuti esmalt seal, kuid maailma juhtivaks spordifüsioloogiks tõusis ta Kopenhaageni ülikooli August Kroghi nimelises instituudis töötamise aegu aastatel 1973–1990 ja 1994–2004. Aastatel 1994–2004 oli ta ühtlasi Taani valitsuse rahastusel loodud uurimiskeskuse Copenhagen Muscle Research Centre direktor ja vaimne liider.

Bengt Saltin avaldas enam kui 500 tööd füsioloogia alal, kuid olulisem on tema silmapaistev teerajaja roll teadusliku arusaama edendajana liikumise tähtsuse ja tähenduse selgitamisel inimese tervisele ja töövõimele. Tuginedes oma kõigutamatule autoriteedile teadlasena andis ta ühtlasi hindamatu panuse dopinguvastasesse võitlusesse spordis. Saltin jäi aktiivseks teadlaseks ka kõrges eas. Veel möödunud aastal ilmus olulistes teadusajakirjades tema osalusel viis artiklit ning ta oli aupeaesineja Euroopa spordimeditsiini kolledži kongressil Barcelonas.

Juba möödunud sajandi seitsmekümnendatel ja kaheksakümnendatel aastatel võimaldas Saltin oma laborites töötada mitmel Tartu ülikooli noorel teadlasel. Hiljem külastas ta korduvalt Tartut ja esines siin loengutega. TÜ audoktoriks valiti Bengt Saltin 1988. aastal. Oma viimaseks jäänud külaskäigul Eestisse pidas ta meeldejääva ettekande käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli aastakonverentsil Sagadi mõisas 2011. aasta maikuus.

Maailma suurim ja mõjukaim spordimeditsiini ning liikumis- ja sporditeaduste organisatsioon American College of Sports Medicine (ACSM) andis Saltinile tema teaduslike saavutuste eest kaks oma kõrgeimat auhinda. Samuti pälvis ta teadlasena rahvusvahelise olümpiakomitee kõrgeima tunnustuse 2002. aastal.

Koos Tartu ülikooliga leinab oma audoktorit veel kaheksa Euroopa ja Ameerika ülikooli. Meie mälestustesse jääb Bengt Saltin ühevõrra nii suure teadlase kui ka erakordselt meeldiva, sõbraliku ja alati abivalmis inimesena.

TÜ kehakultuuriteaduskond

Jaga artiklit