Vabade kunstide professori ameti ja sellega kaasneva reha andis muusik Kadri Voorandile 23. mail üle lavastaja ja teatrijuht Peeter Jalakas (vasakul). Paremal Peeter Jalaka kaasprofessor, näitleja Taavi Eelmaa.
FOTO: Andres Tennus

Kadri Voorand toob ülikooli muusika

Uudis

Tuleval õppeaastal saab Tartu Ülikooli uueks vabade kunstide professoriks laulja, pianist ja helilooja Kadri Voorand, kelle loengukursusel kuulatakse muusikat ja arutletakse elumuutva loomingu üle.

Kadri Voorandi septembris algav loengukursus „Kuidas sünnib elumuutev looming ja mis minul sellest võita on? (Muusika näitel)“ on unikaalne ekskursioon muusikasse. Osalejatel on võimalus mõtestada muusikaloomingut iseenda kaudu ning leida uusi võimalusi oma elu rikastamiseks loomingu abil.

Loengukursuse üks tähtis osa on heliteoste kuulamine ja nende üle arutlemine. Voorand sõnas, et teda huvitab, milline muusika inimesi puudutab.

„Tänapäeval on suur väärtus, kui keegi oskab muusikat kuulata ilma kõrvalise tegevuseta ja suudab sellele keskenduda – paraku seda väljaspool autot või kontserdisaali eriti ei juhtu. Muusika kuulamisel on palju nüansse, mida kasutada, et luua vaimset heaolu, ja ühtlasi võib ka enda kohta midagi uut avastada,“ ütles Voorand.

Uue vabade kunstide professori muusikalist käekirja tuntakse kirgliku ja spontaansena, samas iseloomustavad seda intellektuaalsus ja kõrge vokaaltehniline tase. Silmapaistev on ka tema arranžeerija- ja heliloojatöö nii Estonian Voicesi plaatidel kui ka viimaste laulupidude repertuaaris.

„Mulle meeldib luua pigem ilu ja harmooniat, kuid jätan veidi ruumi ka dissonantsile, et tekiks küsimusi,“ kirjeldas Voorand.

Loengutes lubab ta tutvustada helilaadi maailma; järgmiseks kevadeks võib kursusel tekkinud ideedest vormuda nii tema kui ka osalejate sõnalisi, muusikalisi või visuaalseid teoseid.

Kuigi ametireha üleandmisest kujunes pärast professorite vestlust meeleolukas ühiskontsert kuulajatega, rõhutas Voorand siiski, et kursusel osalejatel ei pea olema muusikalist haridust ega soovi laulda. Piisab vaid huvist teada saada, mis on elumuutev looming.

Kursusel saavad lisaks üliõpilastele osaleda ka kõik teised huvilised.

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaani professor Anti Selarti sõnul annab Voorandi kursus võimaluse mõtestada ümbritsevat maailma heliloomingu kaudu.

„Usun, et noore eduka muusikuna toob ta Tartu Ülikooli värsket loomingulist mõtlemist ja suudab inspireerida nii üliõpilaskonda, ülikooli töötajaid kui ka vabakuulajaid,“ ütles Selart.

Kadri Voorand on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning täiendanud end Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias. Ta on andnud kontserte üle kogu maailma ning tema seitsmest albumist nelja on pärjatud Eesti aasta džässalbumi tiitliga. Muu hulgas on Voorand võitnud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia, Eesti Kooriühingu aasta koorihelilooja tiitli, Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia ja arvukalt džässmuusika auhindu.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit