Esimese pärandihäkatoni võitis veebiplatvorm Villavahetus, mille eesmärk on kokku viia kasutamata jäänud lambavilla ostjad ja müüjad.
FOTO: Maritta Anton

Pärandihäkatonil võidutses villavahetuse idee

Uudis

Mai keskel Viljandis toimunud Eesti esimese pärandihäkatoni võitis idee luua villa ostu-müügi veebiplatvorm ja meeskond Villapank sai oma mõtte edasiarendamiseks 3000 euro suuruse preemia.

Villavahetuse idee autori Ave Matsini sõnul sai veebiplatvormi loomise mõte alguse probleemist, et 90% Eesti lambavillast läheb raisku, sest lambakasvatajad ei tea, kes villa soovib ning villa väärindajad ei leia kasvatajaid, kes tahaksid villa ära anda. „Villapanga näol on tegemist platvormiga, kuhu saab panna kohaliku villa ja lõnga ostu-müügikuulutusi,“ selgitas Matsin.

Preemiaraha kasutab Villavahetus kodulehe tegemiseks, mis peaks valmima tänavu novembriks. Platvormile plaanitakse juurde lisada ka hariduslik pool, näiteks näidatakse kuidas pügada ja sorteerida villa.

Teise koha ja 2000 eurot sai teaduspõhiste autentsete elamusretkede meeskond QMa Retked ning kolmanda koha ja 1000 eurot kultuuripärandi mõttes väärtuslikest materjalidest tooteid ja teenuseid vahendada plaaniv NEKA.

Häkatonil osales ligi sada inimest Eesti ülikoolidest, arenduskeskustest ning kultuuripärandiga seotud organisatsioonidest. Idee võis esitada igaüks, kel oli soov leida kultuuripärandi valdkonnas uuenduslikke lahendusi. Lõppvooru pääsenud ideede hulgas olid ka näiteks pärandihelide digitaalse andmebaasi arendamine, seelikutriibu tuvastamise tehnoloogia, mahevirtsa väärindamine ja traditsioonilise toiduvalmistamise tehnoloogia platvorm.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppedirektori Kadri Steinbachi sõnul pole kultuuripärandit, teadust ja ettevõtlust sel viisil kunagi varem kombineeritud. „Kõik esitatud ideed olid väga põnevad ja potentsiaalikad ning võiksid anda ainest teadusloomeks ja uuteks teadusprojektideks. Loodan, et oleme Eesti kultuuripärandimaastikule suutnud juurde anda hea hulga innovatiivseid projekte,“ ütles ta.

Viljandi kultuuriakadeemia eestvedamisel korraldatud pärandihäkatoni eesmärk oli teadlaste ja ekspertide kaasabil välja arendada pärimuskultuuriga seotud uuenduslikke projekte, tooteid ja teenuseid.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit