Elamusrajad ühendavad ettevõtlust ja pärandkultuuri
Tõenäoliselt seostub kirjanduslik elamus enamiku jaoks hubase ja tubase keskkonnaga: mugav tugitool, õdus kaminatuli, tass piparmünditeed ja hea raamat. Kuid saab ka teistmoodi.
Selle ehe näide on Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia teaduri Kadri Tüüri ettevõtte OÜ Umbekuiva loodud kirjanduslikud elamusrajad. Need ühendavad tänapäevase digitehnoloogia eesti kirjandus- ja kultuuripärandiga ning nende abil saab rännata mööda raamatutest tuttavaid teid ka päriselt.
Kirjandusteaduse ja semiootika taustaga Tüüri innustasid uudset kultuurielamust pakkuvat lahendust looma tema kaks meelistegevust: raamatute lugemine ja matkamine. „Võimalus need sellisel kujul omavahel ühendada nii, et sellega kaasneb ka majanduslik kasu, ongi minu ettevõtte kandev idee,“ ütleb Tüür.
Tüüri sõnul on seda mõtet aidanud ellu viia kolleegid, kellele on samuti digihumanitaaria praktiliste lahenduste teema südamelähedane, aga abiks on olnud ka Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse hargettevõtete programm, millest ta osa võttis. Viimane on mõeldud toetama TÜ teadlasi ja üliõpilasi, et nad saaksid arendada teadusmahukaid ettevõtteid.
„Programmiga ärgitas mind liituma eesti kirjanduse professor Arne Merilai, kes tunneb suurt huvi digihumanitaaria rakendusvõimaluste vastu ja nägi minu ettevõtmises head potentsiaali,“ selgitab Tüür.
Tüüri aitas programm palju just ettevõtlusprojekti ärilise küljega. Nii sai selgeks, kuidas ideed turundada, millal laieneda, milliste argumentidega kaasata investoreid. Samuti moodustavad programmi vilistlased tema sõnul omalaadse võrgustiku, mis soodustab hargettevõtete edasist koostööd.
Elamusrajad Muhul ja Rae vallas
Praeguseks on OÜ Umbekuiva loodud kirjanduslikke elamusradu võimalik nautida nii Muhumaal kui ka Rae vallas Harjumaal. Muhu saarel viib kirjandushuvilisi ootav rada „Muhu monoloogid“ külalised Koguva külla Juhan Smuuli loomingu radadele. Viis aastat Muhu Muuseumi juhatajana töötanud ja aasta ringi Muhumaal elaval Kadri Tüüril on saarega tugev isiklik side ja nii on loomulik, et ettevõtte katseprojekt viidi ellu just seal.
Idee eelkäijaks võib aga lugeda ühe teise tihedalt ilukirjanduslikesse tekstidesse põimitud saare – Vilsandi – kohta loodud analoogset matkarada. See valmis 2019. aastal TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituudi magistrandi, Kadri Tüüri juhendatava Maris Mägi magistriprojektina.
„Maris Mägi töö andis kindlust, et tegemist on päris laheda asjaga, mida inimesed päriselt kasutavad. Siit jõudsingi edasi hargettevõtete programmi ja oma ettevõtteni,“ kirjeldab Kadri Tüür oma teekonda magistriprojekti juhendajast Umbekuiva eestvedajaks.
Kirjanduslikud elamusrajad on loodud Saaremaal arendatavale kaardiplatvormile Navicup. See spetsiaalne rakendus võimaldab tekitada turistlikke ja kultuurilisi kogemusradu ning selle abil saab ka tehniliste eriteadmisteta koostada oma lugude kaardi. Naabersaarel asuva ettevõttega oli „Muhu monoloogide“ loomisel ka lihtne arendusideid arutada.
Navicup OÜ juht Asko Berens kinnitab, et Tüüri ja tema ettevõttega oli rõõm koos töötada. „Meie keskkonnas ongi kõigil võimalik ilma eriliste tehniliste teadmisteta enda lugude kaart luua. Muhumaale tehtud kirjandusliku elamusraja laadsed lugudega audiokaardid on muutumas järjest populaarsemaks, sest just lood ja legendid on need, mis muudavad ka pealtnäha täiesti tavalise paiga põnevaks,“ ütleb Berens.
Peale „Muhu monoloogide“ on OÜ Umbekuiva loonud ka kaheksast kultuuriloolisest rajast koosneva elamusteekonna „Rae rajad“ Rae valda Harjumaal. Rajad kulgevad mööda valla kergliiklusteid ja seega saab neid avastada nii jalgsi kui ka jalgrattaga.
„Rae rajad“ ei ammuta materjali ainult ilukirjandusest, vaid räägib ka paikade ajaloost, möödunud aegade kommetest ja kohapärimusest. Niisiis toob rakendus rajal rändajale silme ette palju sellist, mis on juba maastikult kadunud ja peidus vaid kirjandusloos või arhiivimaterjalides.
Rae vallavalitsuse kultuurispetsialist Kadri Järvelaid rõõmustab, et valla imeilus loodus, matkarajad ja huvitavad legendid on ühte rakendusse kokku liidetud. „„Rae rajad“ pakub kõige selle kogemiseks suurepärase võimaluse: nii saab ühendada kodukandi ajaloo tervisliku liikumisega ning meeldiva kasulikuga,“ ütleb Järvelaid. Oktoobrikuu seisuga on „Rae radadel“ käinud juba üle 1100 inimese ja see arv kasvab jõudsalt.
Kestliku arengu mõtteviisi esindajad
Kirjanduslikud ja kultuuriloolised elamusrajad esindavad väga selgelt kestliku arengu mõtteviisi, milles kajastub eesmärk säilitada, väärtustada ja populariseerida Eesti loodus- ja kultuuripärandit.
Lisaks „Muhu monoloogidele“ arendab OÜ Umbekuiva Muhumaal Eesti Maaülikooli juhitava projekti „LIFE – sidusad pärandniidud“ raames nelja virtuaalset matkarada. Need kulgevad üle rohumaade ja läbi metsatukkade, mis kuuluvad saare pärandkooslustesse. Kui praegu on radade loomisse kaasatud olnud praktikandid Eesti Maaülikoolist, siis Kadri Tüür loodab, et projekt leiab huvilisi ka Tartu Ülikoolist.
„Humanitaarvaldkonna tudengid saaksid aidata otsida võimalike radade jaoks loodusmotiividega ilukirjanduslikke tekste ja seostada neid konkreetsete paikadega maastikul. Ka huvipunktide paigutamisel digitaalsele kaardile võib abi vaja minna,“ julgustab Tüür praktikavõimalusest huvitatud üliõpilasi endaga ühendust võtma.
Kõigil üliõpilastel ja teadlastel, kellel on juba välja kujunemas idee enda ettevõttest, kes aga ei tea veel päris täpselt, kuidas seda teoks teha, soovitab Tüür kindlasti edasi tegutseda.
„Paljudel meist on spetsiifilisi teadmisi, millest oleks kindlasti kasu ka väljaspool ülikooli. Väga hea, kui keegi sunnib sind oma ideed vaatlema ka ärilisest perspektiivist ja arvestama nüanssidega, mis on vajalikud jätkusuutliku ettevõtte loomiseks,“ ütleb ta.
Tüüri enda ettevõte teeb plaani laieneda Muhu ja Rae valla kõrval teistessegi Eesti piirkondadesse. Juttu on olnud interaktiivsete elamusradade loomisest nii Elvasse, Kuressaare ümbrusesse kui ka Jõgevamaale.
Sander Mändoja
humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Lisa kommentaar