Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser kinkis Rahvusmõtte auhinna tänavusele laureaadile Erkki-Sven Tüürile tekstiilikunstnik Anu Raua loodud vaiba „Üks laevuke läks üle vee“.
FOTO: Johanna Mägin

Rahvusmõtte auhinna pälvis Erkki-Sven Tüür

Uudis

Rahvusülikooli aastapäeval kuulutas rektor Toomas Asser välja Rahvusmõtte auhinna tänavuse laureaadi, kelleks on helilooja Erkki-Sven Tüür.

Rektori sõnul haakub helilooja tegevuse mõju ja mõte hästi rahvusülikooli olemusega: olla eestikeelse rahvusvahelise ülikoolina ühenduslüli oma riigi ja välisilma vahel. Tüüri mõjukas looming puudutab südameid eestlastest kuulajate seas ja on saavutanud laia kõlapinna ka maailma muusikaavalikkuse silmis.

„Erkki-Sven Tüüri looming on kui kallis aare, millest meil on palju õppida nii oma juurte, Kodu-Eesti looduse ja keskkonna kui ka siinsete kultuuriprotsesside sügavamaks tunnetamiseks. Sealjuures kutsub ta oma kuulajaid mõtlema universaalsetes, üldinimlikes kategooriates,“ rääkis rektor.

Tüüri orkestrimuusikas leidub mõjutusi tema enda asutatud legendaarsest progeroki ansamblist In Spe, teisalt kombineerib ta klassikalist sümfoonilist orkestrikäsitlust uue muusika otsingulise ja avangardsema vaimuga. Oma loomingus käsitleb ta kõige üldinimlikumaid ja universaalsemaid teemasid, mis kõnetavad publikut üle kogu maailma.

Helilooja tunnistas auhinda vastu võttes, et on tunnustuse eest tänulik ja südamepõhjani liigutatud. Tema jaoks on oluline, et Rahvusmõtte auhind tõstab esile valdkonna, mida on lihtne pidada üleilmseks nähtuseks – muusikakeel ju tõlkimist ei vaja –, kuigi kogu professionaalne muusikakultuur on osa rahvuslikust eneseteadvusest.

„Minu jaoks on rahvuslik eneseteadvus seotud eelkõige keelega, milles ma mõtlen ja mida räägin oma kõige kallimate inimestega, milles on kirjutatud mind tuumani puudutavad luuletused ja proosatekstid. Sugugi mitte vähemal määral ei ole ta seotud meie elupaigaga, kodutundega, mida tajun peatamatult pidevas ja imepärases ümbersünnis toimivas looduses. Ilmselt kandub sellest kõigest midagi ka helimaalingusse,“ ütles Tüür.

Tartu Ülikool on alates 2004. aastast tõstnud rahvusülikooli aastapäeval esile inimesi, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud eesti rahvuslikku ja Eesti riiklikku eneseteadvust. Erkki-Sven Tüür on järjekorras 18. Rahvusmõtte auhinna laureaat. Rahvusmõtte auhinna koos selle juurde kuuluva tekstiilikunstnik Anu Raua taiesega andis rektor üle rahvusülikooli aastapäeva eelõhtul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Jaga artiklit