Sel aastal tähistas rahvusülikool oma 102. aastapäeva.
FOTO: Andres Tennus

Rahvusülikooli aastapäeva ball koroonakeerises

Repliik

Juba teist aastat järjest ei tähistatud rahvusülikooli aastapäeva 1. detsembril suurejoonelise balliga Vanemuise kontserdimajas, vaid püüti leida selle tähtpäeva äramärkimiseks muid võimalusi.

Kui mullu olid aastapäevaürituste ärajätmise põhipõhjuseks Covid-19 pandeemia tõttu seatud piirangud, siis sel aastal andis tooni ka ülikoolipere enda tunnetus ja soov aidata kaasa pandeemia lõpetamisele. Just see ajendas ka üliõpilasesindust mõtlema välja lahendusi, kuidas pandeemia kiuste turvaliselt rahvusülikooli sünnipäeva tähistada.

Eelmisel aastal asendas balli Raul Markus Vaiksoo tantsulavastus „Oh, otsigem...“, mida kõik võisid tasuta vaadata. Sel aastal seisime küsimuse ees, mida nüüd ette võtta, kui balli taas korraldada ei saa ja tantsulavastus on juba tehtud. Vastust otsides jäime mõtlema, et praeguseks õpib ülikoolis juba mitu kursust üliõpilasi, kes ei olegi kunagi rahvusülikooli aastapäeva tähistamisest osa saanud ega teagi selle traditsiooni tausta.

Seepärast otsustasimegi tänavu teha tutvustavad videod, kust saab teada, mida tähendab rahvusülikool, mida ballil tehakse ja milline on selles traditsioonis üliõpilaste osa. Rahvusülikooli põhimõtted ja balli hiilgeajad said uue elu animaator Kustas Budrikase käe all.

Loodame kogu hingest, et 2022. aastal saame rahvusülikooli aastapäeva jälle tähistada tavapäraselt. Kuni see võimalik pole, püüame ülikooli traditsioone ja teadlikkust neist alal hoida nüüdisaegsete lahenduste kaasabil. Ehk saavad sel moel tavadest osa ka need üliõpilased, kes pole seni veel päriselt nendega kokku puutunud.

Kristel Jakobson

„Rahvusülikool 102“ projektijuht

Jaga artiklit