MORDOR 89*

Pildis

Narva mnt 89 asuvat ühiselamut, mida üliõpilaste seas kutsutakse Mordoriks, tuntakse kui boheemlaslikku ja müstilist kohta, kus on võimalik tajuda tõelist tudengivaimu. Pildid jutustavad loo sellest, milline nägi üliõpilaste kodu välja enne suurt remonti.

Praeguseid elanikke tervitavad ühiselamus puhtad, võrdlemisi värskelt värvitud seinad, kuid veel 2020. aasta alguses võis mööda Mordori koridore kulgedes imetleda värvilisi kaunistatud uksi – igaüks ise nägu ning igaühe taga veelgi isikupärasem maailm. Üliõpilaste omaloomingu jäädvustamiseks võttis siinkirjutaja ühes sõprade Laura Ermeli, Hanna Eliisa Madilaineni, Leila Niiluse ja Eduard Pavloviga kätte projekti ning püüdis pildile 19 tuba ja ust. Ajakirja mahtus neist vaid osa. Kõiki fotosid saab vaadata aadressil tulfphoto.wordpress.com.

* „Mordor 89“ oli projekt, mis keskendus üliõpilaste heaolule ja vaimsele tervisele. Näitus moodustas sellest projektist ühe osa. Projekti rahastas Euroopa Solidaarsuskorpus.

Tuba 444. Peidetud paradiis – kohati parem kui päriskodu

Tuba 444. Peidetud paradiis – kohati parem kui päriskodu

Tuba 444 oli esimene, mida pildistasime. Selle neljandal korrusel asuva toa elanik oli näinud palju vaeva, et teha siia tõeline kodu, muu hulgas lihvinud masinaga ise põranda üle. Kõik väiksed detailid täiendasid üksteist. Kirsiks tordil oli väike botaanikaaed aknalaual. Ise tehtud, südamega tehtud, hästi tehtud! 


Tuba 113. Kollane salamaailm

113. Kollane salamaailm

Iga päev ühikasse tulles nägin aknast seda seinamaalinguga kollast tuba ja mõtlesin, kui eriilmelised näevad välja mu naabrite toad. Kui tuli teade, et peame välja kolima, taipasin kohe, et nüüd on viimane võimalus seda tudengikunsti jäädvustada. Olin ülirõõmus, kui toa elanikud otsustasid kaasa lüüa.

 


430. Soov tunda Mordorit

430. Soov tunda Mordorit

Kui võõras küsib, kas ma tohin su kodu pildistada, võib tekkida veidi kõhe tunne. Seepärast pakkus suurt rõõmu, et nii paljud ühiselamu elanikud avasid oma toa ukse. Selle toa elanik elas varem üürikorteris, kuid kolis sealt välja, et tunda omal nahal päris ühikaelu Mordoris.

 


529. Padjasõda ja tuletõrjealarm

529. Padjasõda ja tuletõrjealarm

Küsides selle toa elanikelt, mis iseloomustab Mordorit, sain vastuseks, et tuletõrjealarmi üürgamine. Suutsin selle mõttega kohe samastuda. Iga ühiselamus elav üliõpilane on saanud kogeda tuletõrjealarmi võlu ja valu. Renoveerimata ühiselamus kõlas undav heli pea iga päev: kord olid selle põhjuseks ühisköögid, kord tundlik vananenud juhtmestik, kord kummitused.


107. Minu kodu, minu kindlus: do it yourself

107. Minu kodu, minu kindlus: do it yourself

Siinkirjutaja väike imedemaa. Tuppa sisse kolides jõudsin järeldusele, et ruumi üldmulje on natukene liiga punane. Tõin vanematekodust paar paani valget lillelist tapeeti, tegin Youtube’i lahti ning õppisin videotest, kuidas tapeet seina panna. Esimesel korrusel elamisel on muide omad võlud – asju sai läbi akna sisse kolida.


Ukse päästmine

Ei juhtu tihti, et ühiselamust välja kolides võetakse kaasa ka toa uks. Üliõpilasküla lahkel loal ja ehitajate abiga sai seda aga tehtud – päästeti uks, millel kujutati J. R. R. Tolkieni „Sõrmuste isanda“ triloogiast inspireeritud Sauroni silma.

Sauroni silmaga uks ja projekti meeskond. FOTO: Helari Hellenurm

Nii ukse päästmise kui ka teised fotod jõudsid eelmisel õppeaastal Delta keskuses toimunud näitusele.

Mariana Tulf

sotsiaalteaduste magistrant, TÜ turunduse peaspetsialist

Jaga artiklit