Mida pidada silmas töö otsimisel?

Tudeng küsib

Töö otsimine on sageli stressirohke. Peas on küsimusi rohkem kui vastuseid. Kuidas leida üles oluline info ja sobivad pakkumised? Kuidas end nähtavaks teha ja kandideerida? Mida veel peaks teadma ja tegema?

Soovitud töökohani aitab jõuda põhjalik ettevalmistustöö. Selleks tasub järgida mõnda olulist nõuannet.

Tunne iseennast. Tea oma väärtust ning sedagi, mis on sulle elus ja töös oluline. Millised on su eesmärgid, huvid ja eelistused, aga ka tugevad küljed, oskused ja kogemused? Milliseid arenguvõimalusi sa otsid? Mis sind motiveerib? Millised hoiakud ja mõtteviis sind toetavad, millised takistavad? Mis on need ametikohad, kus oled nõus töötama? Millises valdkonnas ja positsioonil soovid päriselt töötada? Millist töötamise viisi eelistad – on see täiskohaga või osaajaga töö, kaugtöö, projektipõhine töö, ettevõtlus või miski muu? Enne kui asud tööd otsima, mõtle rahulikult need küsimused läbi. Tööandjad oskavad hinnata eneseteadlikku töötajat.

Uuri võimalusi ja tausta. Loe huvipakkuv töökuulutus alati põhjalikult läbi. Mis on kirjas ametikoha kirjelduses? Millised on tööandja ootused kandidaadile? Vajaduse korral küsi lisainfot, et otsustada teadlikult, kas kandideerida või mitte. Uuri põhjalikult ka tööandja ja ettevõtte tegevusala ning tausta kohta – kas ettevõte on usaldusväärne, millised on tööandja väärtused, hoiakud jne. Vaata meediakajastusi. Info kogumiseks tasub rääkida ka sõprade ja tuttavatega.

Analüüsi ja võrdle pakkumisi ning kaalu kandideerimine hoolega läbi. Mõtle, mis sind pakkumise ja ettevõtte juures köidab. Miks oled motiveeritud just sellele ametikohale kandideerima? Millised sinu ootused, huvid ja oskused sobivad selle töökohaga hästi? Millist väärtust sina tulevasele tööandjale suudad pakkuda?

Otsi infot teadlikult ja süsteemselt ning kasuta erinevaid kanaleid. Hoia tööportaalidel silma peal ja otsi pakkumisi sihipäraselt. Ole aktiivne oma võrgustiku loomisel ja laiendamisel. Nõutud oskused on töö leidmiseks vajalikud, kuid kontaktid õigete inimestega võivad aidata kiiremini kohale jõuda. Olulised on ka isiklikud suhted: perekond, sõbrad, vabatahtlikku tööd tehes saadud tutvused jne. Neil ei pruugi olla sinu jaoks kohe vajalikku infot, kuid neil võib olla sulle väga kasulikke kontakte.

Oma võrgustiku loomiseks ja laiendamiseks, info vahetamiseks, oma personaalse kuvandi arendamiseks on väga head sotsiaalmeedia kanalid (Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter, Youtube). Neis võib liituda erialaste huvidega seotud gruppidega ja tänu sellele leida uusi tööpakkumisi.

Võid ka võtta otse ühendust ettevõttega, mille tegevus pakub sulle huvi. Küsi töövõimaluste kohta ja näita tööandjale oma motivatsiooni.

Kandideeri teadlikult valitud kohtadele. Tee seda korrektselt ja läbimõeldult. Vajaduse korral pea enne kandideerima asumist nõu karjäärinõustajaga, et oma plaanid ja kandideerimisdokumendid üle vaadata ning töövestluseks valmistuda.

Kadri Jurs

õppeosakonna nõustamiskeskuse karjäärinõustaja

Jaga artiklit