FOTO: Andres Tennus

Usaldust proovile panev kevad

Juhtkiri

Möödunud kuu numbris kirjutasime, et kevadel ilmub Universitas Tartuensis mõneks ajaks vaid veebis. Nüüd saabki siin lugeda märtsi ajakirja. 

Olukorras, kus suur osa elust on taas kolinud internetti, tekib paratamatult võrdluspilt eelmise kevadega. Ka siis ilmus mitu ajakirjanumbrit vaid veebis.

Ent erinevalt mullusest võib sel kevadel tajuda, et õhus on rohkem väsimust. Hakkame tüdinema piirangutest, info pidevast muutumisest ning teadmatusest, kas ja millal üldse tavapärasesse ellu naasta saame. 

Mõned tunnevad hirmu vaktsineerimise ees. Räägitakse, et vaktsiin on uus ja me ei tea veel, kuidas see mõjub. Samas – kas peaksime kahtlema kõigis neis teadlastes, ekspertides ja ravimeid hindavates ametkondades, kes on tunnistanud vaktsiini ohutuks? 

Seekordses ajakirjas on intervjuu koroonaosakonda appi läinud arstiüliõpilasega, kes toob esile oma õppejõu tõdemuse. Kui tema sõnu parafraseerida, siis meil on valida, kas lasta end vaktsineerida ja naasta võimalikult kiiresti tavaellu või loobuda vaktsiinist, eirata piiranguid ning riskida nakatumise ja seejärel surmaga. 

Tänapäeval on nii tavaline mõelda vaid iseendale, võib-olla ka oma lähikondsetele. Kipume unustama, et tegelikult oleme inimestena siin planeedil üks loomaliik. Kui lindudel levib linnugripp, mõtleme kõigile lindudele. Kui inimeste seas levib viirus, oleme samamoodi kõik ohus. Tõepoolest, ohvriks langevad eelkõige nõrgemad, kuid kas saame kellegi surma õigustada sellega, et tema kaitsevõime polnud täiuslik? Eriti olukorras, kus viiruse levikut takistada on sedavõrd lihtne – tuleb lihtsalt püsida kodus, hoida teistega vahet ja kanda head maski. Need, kellel ei ole võimalik tööd koju kaasa võtta, saavad siiski astuda teisi samme viiruse leviku tõkestamiseks.

Selle teksti kirjutamise ajaks märtsi alguses on Eestis koroonaviiruse tagajärjel surnud üle 600 inimese. Kujutlegem, et nii palju rahvast ei mahuks isegi ülikooli aulasse, sadakond jääks veel ukse taha. Kas tõesti poleks me saanud midagi teha sedavõrd paljude surmade ärahoidmiseks?

Teadlike inimestena on meil võimalus vaadata homsesse ja teha eilsest paremini. Kas usaldame teadlasi ja laseme end vaktsineerida?

Maarit Stepanov-McBride

UT peatoimetaja

maarit.stepanov [at] ut.ee

Jaga artiklit