Ülikooli tekli märgile otsitakse uut kujundust.
FOTO: Katrin Tiirman

Käib konkurss ülikooli uue sümboolika leidmiseks

Uudis

Septembri lõpuni kestab kavandikonkurss, et leida uus kujundus ülikooli tekli märgile, sõrmusele ja rinnamärgile.

Tartu Ülikooli valge põhja ja musta äärega teklist saab peagi ajalugu, sest aastaid kestnud arutelu tulemusel on jõutud otsuseni anda peakattele algne ilme – tõsi küll, väikese uuendusega.

Mõni aasta tagasi ülikooli üldmütsi värskendamise algatanud veebikaubanduse projektijuht Katrin Tiirman selgitas, et kui 2007. aastal ülikooli tekkel taastati, võeti eeskuju Soome ja Rootsi üliõpilaste peakatetest. Rahvusarhiivis olevaid protokolle ja muid dokumente uurides on aga selgunud, et Tartu Ülikooli algne tekkel oli pisut teistsugune. „Laiapõhjaline, sinise sametribaga, metallist märgiga, millel kujutati Apollo templit,“ võttis Tiirman leitud kirjeldused lühidalt kokku. 

Lisaks sellele, et praegune tekkel ei sarnane päris algsega, kannustas kujundusuuendust tegema peakatete kõikuv kvaliteet. „Praegusel teklil on ülikooli logo tikand, mille kvaliteet varieerub üsna palju. Kui panna kõrvuti hulk tekleid, siis on näha logode erinevus; mõnel pole isegi aastaarv olnud loetav, niit narmendab jne,“ lisas Tiirman.

 Algne erineb praegusest. Eesti Naisüliõpilaste Seltsis on säilinud sada aastat vana üldtekkel, mille kujundus võetakse nüüd taas kasutusele. Selle alla on seatud senine tikandiga tekkel. Foto: Katrin Tiirman 

Nii kinnitaski rektoraat augustis, et edaspidi on ülikooli teklil valge sametpõhi, mis on ümbritsetud ülikooli põhivärviks oleva sinise sametribaga. Mütsinoka kohale keskele seatakse metallist teklimärk. Seda algupärasel kujul ei taastata, sest Tiirmani sõnul tekitaks see üleliia küsimusi. Nimelt oli vanal märgil kujutatud templil kolm sammast, mida võidakse segi ajada tugevaks sümboliks muutunud ülikooli sammastega. 

Algatatud kavandikonkursil oodatakse uut kujundust nii teklimärgile, sõrmusele kui ka rinnamärgile ning selle loojale on antud vaid mõned üldisemad pidepunktid, mida tuleb järgida. Näiteks oodatakse, et kavandi loomisel lähtutaks ülikooli ja akadeemilist vaimsust väljendavatest sümbolitest ning et kujundus peaks ajaproovile vastu. Seejuures peaksid sõrmus ja rinnamärk moodustama teklimärgiga ühtse komplekti ning neid peab olema võimalik valmistada suures koguses.

Kavandid tuleb edastada Viljandi kultuuriakadeemia sekretärile Anu Ehalale, kuid ka töö esitamisel kehtivad teatud reeglid. Täpsemalt saab kavanditele seatud nõuetega tutvuda ülikooli kodulehel.

Kavandite esitamise tähtaeg on 30. september. Võidutöö valib välja komisjon ja otsusest antakse teada hiljemalt 16. oktoobril.

Konkursi preemiafond on 2000 eurot ja summa võimaliku jaotumise võidutööde vahel otsustab komisjon. 

Konkursile on oodatud oma kavandeid esitama kõik Tartu Ülikooli liikmed ja vilistlased.

Maarit Stepanov-McBride

UT peatoimetaja

maarit.stepanov [at] ut.ee

Jaga artiklit