Laurits Leedjärv 60

Juubel

9. augustil täitus 60 eluaastat TÜ Tartu observatooriumi vanemteaduril Laurits Leedjärvel.

FOTO: Erakogu

Laurits sündis 9. augustil 1960 Jõelähtme vallas Koogi külas. Jõelähtme ja Kehra koolipingis alustatud haridusteed jätkas ta TÜ füüsika osakonnas, mille lõpetas aastal 1983 cum laude. Samal aastal tuli Laurits tööle observatooriumisse ja on siia jäänud tänini. 1990. aastal kaitses ta doktorikraadi. 1999. aasta aprillist kuni 2010. aasta aprillini oli Laurits observatooriumi direktor. Praegu on ta ametis vanemteadurina tähefüüsika osakonnas.

Lauritsa direktoritöö vilju maitseme tänini – paljuski tema töö tulemusel on Eesti Euroopa Kosmoseagentuuri liige ja observatooriumi peahoone on läbi teinud mahuka ümberehituse.

Oma teadustööd on Laurits pidanud tihti tegema uneaja arvelt, sest ka kõige heledamad sümbiootilised kaksiktähed on nähtavad vaid öösiti. Päevane aeg kulub vaatlusandmete teoreetilisele tõlgendamisele, aga ka astronoomiliste teadmiste levitamisele: Laurits on Tõravere viljakaim teaduse populariseerija, olles avaldanud värvikaid tekste nii Horisondis, Akadeemias kui ka laiemale lugejaskonnale mõeldud väljaannetes. Ta on pidanud ettekandeid, andnud intervjuusid ja paistnud seejuures silma meisterliku sõnaseadjana.

Populariseerimistegevuse eest on Lauritsat korduvalt tunnustatud – viimati 2019. aastal kuldauhinnaga ajakirjalt Akadeemia ja teadusajakirjanduse sõbra auhinnaga Ökul Eesti Teadusajakirjanike Seltsilt. Raamatusarjas „Eesti mõttelugu“ ilmunud artiklikogumik „Rännakud kõiksuses“ on veel trükisoe ja ilmub peagi poelettidele.

Kuid Laurits jõuab rohkematki – palju aastaid on tema sügavmahe bass kõlanud segakoori Vega ja Nõo kiriku meesansambli ülesastumistel. Lisaks ütleb Laurits sõna sekka Nõo vallavolikogu istungitel. Muidugi on armastavat tähelepanu jätkunud ka abikaasale Helile ja kolmele lapsele.

Soovime Lauritsale edaspidigi optimistlikku energiat universumi saladuste paljastamisel, teadmiste levitamisel ja nooremate põlvkondade inspireerimisel.

Kolleegid TÜ Tartu observatooriumist

Jaga artiklit