TÜ rektor Toomas Asser
FOTO: Adndres Tennus

Kõrgharitud inimesed on keerulistel aegadel kui ühiskonna mastipuu

Rektoraat

Tänavune kevad erines varem nähtust – traditsiooniliste lõpuaktuste asemel tuli korraldada tseremooniad veebis. Et aga ka sel aastal diplomi saanutele jääks ülikooli lõpetamisest ilus mälestus, istutati Pirogovi platsile puu ja pandi von Bocki maja juurde pühendusega pink. Puu istutamisel ja pingi avamisel pidas Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser lõpetajatele mõeldud kõne. Avaldame selle täismahus.

Kallid lõpetajad!

Oma elu jooksul olete saanud lõpuaktustel istuda juba omajagu ja pidukõned suudavad vaevu pakkuda midagi üllatavat. Ometigi tekitab teis kahtlemata nördimust see, et jääte ilma füüsilisest lõpuaktusest, mis tähistab üht olulisemat etappi teie elus. Mälestust ülikooli lõpetamisest on ilmselt võimatu millegi muuga asendada.

Tahame aga luua teile ühe uue mälestuse: iga kord, kui te kogu oma järgneva elu jooksul Tartusse satute, jalutage Tartu raekoja tagant mööda ja astuge ka Pirogovi platsile. Seal hakkab teie auks oma juuri ja võra kasvatama üks puu. Von Bocki maja otsaseinal ülikooli peahoonet kujutava seinamaali ette on paigaldatud pink Tartu Ülikooli 2020. aasta lõpetajatele. Eks vaadake ise, kas istute õunapuu alla murule või puhkate jalga sel pingil, et meenutada Tartus möödunud ülikooliaega. Igal juhul tulge ikka Tartusse tagasi.

Teie auks istutatud iluõunapuu suurim väärtus on kevadine pilkupüüdev õiteilu, aga ta peab olema meie kliimas ka vastupidav ja külmakindel.

Siinkohal tooksingi ehk pisut lüürilise paralleeli teie haridusega: teil kõigil on olemas tugev pookealus, mis peab vastu igasugustes oludes. Aga igaühel teist on olnud võimalus valida, millisest pookematerjalist kasvatada oma puule võra – kui paljud saavad osa teie puu viljadest või ilust ja kui vastupidav on teie puu äärmuslikule keskkonnamõjule.

Lõppev kevad ei jäta kahtlustki, et peame end järjekindlalt harima, et vajaduse korral kohaneda ootamatute oludega ja muuta senist suunda. Kindel on aga see, et kõrgharitud, oma teadmisi pidevalt täiendavad ühiskonnaliikmed on kui mastipuu just sellistel keerulistel aegadel nagu praegune.

Head lõpetajad! Leidke oma tee, ärge laske sel kinni kasvada ja sammuge sel teel sirge seljaga Tartu Ülikooli vilistlastena. Palju õnne!

Jaga artiklit