Mari Eesmaa
FOTO: Andres Tennus

Kaine mõistus taastab normaalsuse

Juhtkiri

Sel aastal tuli kevad teisiti – nii tööinimestele, väikestele ja suurtele õppuritele kui ka paljudele teistele. Teadagi, mis põhjustel. Enamikule meist tekitas uus olukord omajagu muresid. Pärast meditsiinikriisi leebumist paistavad probleemid kõige erksamalt välja majanduses.

Mõju ulatub aga veel palju kaugemale: hoobi sai ka paljude vaimne tervis. Teadmatus ja sellega kaasnev hirm tuleviku ees ei ole siiani päriselt kadunud. Kuid uued olukorrad avavad ukse uutele ideedele. Koroonakriis ja sellest tulenevad mured kannustasid näiteks ettevõtet Triumf Health töötama välja uue veebirakenduse hätta sattunud laste jaoks, kelle vanematel pole jätkunud aega uute olude selgitamiseks, sest nad siplevad omaenda murede võrgus. Sellest saab pikemalt lugeda ajakirja ettevõtlusrubriigis.

Ka täiskasvanutel ei olnud kerge harjuda kodukontori, -loengusaali või -seminariklassiga. Olgugi et tööle või kooli minemise arvelt oli võimalik aega kokku hoida, tundsid paljud, et töö- ja õppekoormus hoopis suurenes. Aga inimene harjub kõigega. Nagu kirjutas Eesti Päevaleht nädalalõpulehe LP artiklis „Tagasi kontorisse? Tänan, ei!“, ei soovi paljud töötajad pärast eriolukorra lõppemist kontorisse naasta, sest kodus töötamine võimaldab paindlikku graafikut.

Arvatakse, et kriis jätab jälje ja samasugusesse reaalsusesse, kus elasime enne eriolukorra väljakuulutamist, me enam ei naase. Seda ilmestab kasvõi kodukontorilembus. Samas on asju, mida kiire internetiühendus või võimas digiplatvorm ei suuda asendada. Hea õppekvaliteedi huvides on siiski vaja naasta kontaktõppesse, nagu kirjutab selle ajakirja kolumnis õppeprorektor Aune Valk. Tuntakse väsimust arvutiekraani ees istumisest, tuntakse puudust päris praktikumidest ja inimlikest kontaktidest.

Ees ootab suvi, mis toob pausi aktiivsesse töö- ja kooliellu ning kasvatab veelgi soovi sõprade ja sugulastega kokku saada. Suvi otsustab, kuidas jätkub elu sügisel – kas peame silmitsi seisma koroonaviiruse kardetud teise lainega või saame naasta veidi uuenenud, aga normaalsesse elurütmi.

Sestap tuleb veel kannatada suhtluse vähesust ja järgida vahemaa hoidmise ranget reeglit. Suviste ilmade kiuste tuleb hoiduda suurtest kogunemistest. Kriis ei ole veel läbi, hädaolukord kestab. Karta tuleb haigust, mitte piirangute rikkumise trahvi, nagu ütles õiguskantsler Ülle Madise ETV saates „Esimene stuudio“. Uuenenud normaalsusse naasmise võti on kaine mõistus.

Mari Eesmaa

UT toimetaja

mari.eesmaa [at] ut.ee

Jaga artiklit