FOTO: Pixabay.com

Kuidas õpingute lõpetamise ajal pingetega toime tulla?

Tudeng küsib

Iga tudeng kogeb õpingute jooksul pingelisi aegu, kuid need hoogsa töö perioodid piirduvad tavaliselt mõnenädalase eksamisessiooniga.

Õpingute lõpetamise ajal tuleb aga intensiivselt ja tõhusalt töötada mitme kuu vältel, olenemata sellest, kas valmistutakse bakalaureuseeksamiks või kirjutatakse magistritööd. Just pingelistel aegadel loobutakse kergekäeliselt vaimset tasakaalu säilitavatest toimingutest, mis aitavad hoida stressitaset mõõdukuse piires. Sel ajal on aga eriti tähtis rakendada võtteid, mis aitavad töövõimel püsida.

Planeeri oma päevi. Võta iga päev või vähemalt iga nädala alguses veidi aega, et koostada tööplaan. See aitab kulutada tööaega sihipäraselt ja süsteemselt. Tegemisi planeerides saad ka hinnata, mis on kiireloomuline või millega on aega ja mis on tähtis või vähemtähtis ülesanne. Kõige kasulikum on plaani juures aga see, et kui oled ise endale kohustused võtnud, siis teed suurema tõenäosusega ka midagi ära.

Hoolitse oma füüsise eest. Tulemusliku vaimse töö eeldus on füüsiline erksus. Seepärast tuleb lubada endale piisavalt ööund, toituda regulaarselt ja mitmekülgselt ning tagada mõõdukas füüsiline koormus. Plaane tehes on kasulik panna esmajärjekorras paika igapäevased elutähtsad toimingud ja sobitada töine tegevus nende ümber.

Hoia suhteid. Vaimne töö nõuab enamasti vaikust ja keskendumist ning teeme seda suuresti üksi olles. Samal ajal võime peale tohoo kogeda ka ebaõnnestumisi, rahulolematust või hädasolekutunnet. Hea pingeleevendaja on suhtlus lähedaste inimestega. Mõnikord piisab sellest, kui oma raskustest pereliikme või sõbraga rääkida ja julgustavad sõnad ära kuulata. Kõrvalseisja vaatab olukorda tihtipeale avaramalt ja aitab enesekindlust taastada. Olulisi suhteid tuleks hoida ka siis, kui pinge veel kasvanud pole, sest rõõmu valmistavad suhted aitavad ennetada ülemäärase stressi kujunemist.

Ükskõik, milliseid meetodeid sa pingega toimetulekuks eelistad, pea meeles, et tööle kulutatud tundide arvust tähtsam on pühendatud aja kvaliteet. Tööd tehes tööta ja puhkehetkel puhka!

Tõnu Jürjen

õppeosakonna nõustamiskeskuse üliõpilaspsühholoog

Jaga artiklit