Tõnu Viik 80

Juubel

12. detsembril tähistab 80. sünnipäeva Tartu observatooriumi teaduslik nõustaja astronoom Tõnu Viik.

Hea Tõnu! Oled Sinagi astumas kaheksakümneste klubisse. Eriti arvukas see klubi Tõraveres esialgu ei ole. Sinna on pääsenud peamiselt need, kes tulid pärast ülikooli lõpetamist 1960. aastate algul tööle peagi valmivasse uude observatooriumisse.

Kuigi observatoorium ei olnud tollal ülikooli osa, oli vaimne side ikkagi olemas ja nüüd saab arvestada Sinu tööstaažiks Tartu Ülikoolis 56 aastat. Tõsi, kaks aastat sellest napsas endale suur Nõukogude riik, kes arvas, et noore füüsiku parim töökoht on armeeteenistuses.

Sa oled üks Tõravere alustalasid, eriti muidugi aastatel 1985–1999, kui kogu observatoorium, aga tegelikult ka aleviku eluolu oli Sinu juhtida.

Hoolimata kõigist juhi- ja ühiskondlikest ametitest – millest üks uhkemaid on olnud Eesti Looduseuurijate Seltsi presidendi tööpost aastatel 2008–2014 – oled Sa jätnud jälje ka teoreetilisse astrofüüsikasse. Selleks on olnud valguse levimise keerdkäigud tähtede ja planeetide atmosfäärides ning analüütilised meetodid nende uurimiseks.

Vähem tähtis pole Sinu tahe ja oskus tutvustada looduse saladusi kõigile huvilistele. Avalikke loenguid, raadio- ja teleintervjuusid ning muid ettekandeid oled Sa ise kokku lugenud üle 500. Lisame ekskursioonide juhtimise Tõraveres, populaarteaduslikud kirjutised ja muidugi loengud ülikoolis ning saame veel teisegi elutöö.

Sinu kokku pandud elulood mineviku astronoomidest on põnev lugemine ja kuulamine ning seda mitte pelgalt asjatundjatele. Viimastel aastatel on Sinu valvsa pilgu all valminud pika traditsiooniga Tartu Tähetorni kalender.

Sinu peaaegu igapäevased head sõnad, naljad ja uued anekdoodid on nii virgutavad ja tuju tõstvad, et töökaaslastel on raske pakkuda Sulle midagi samaväärset. Võta siis vastu meie tagasihoidlikud, kuid südamest tulevad soovid, et jätkuks ergast vaimu, naljasoont ja tervist.

Kolleegid Tartu observatooriumist

Jaga artiklit