Geograafia osakonna sisevaade 1943. aastast. Tagatoas on näha August Tammekannu koostatud seinakaart, mis kaunistab osakonna ruume veel praegugi.
FOTO: Eduard Selleke

Geograafid tähistavad oma esimest aastasadat

Uudis

7. detsembril tähistavad Tartu Ülikooli geograafid traditsiooniliselt oma osakonna aastapäeva. Geograafia õpetamine ja õppimine Tartus sai alguse koos eestikeelse ülikooli avamisega 1919. aastal.

Tartu Ülikooli Eesti geograafia dotsendi Taavi Pae sõnul on tegu eelkõige geograafide ühise pidupäevaga, mil kõik geograafid kogunevad Tartusse.

«Saja aasta jooksul on geograafia õpetamine kindlasti muutunud, kuid ilmselgelt ühendab geograafe ikka ja alati maailmast arusaamise põhimõte. Kuna geograafia on ühelt poolt loodus- ja teisalt sotsiaalteadus, siis annab geograafiaharidus suurepärase võimaluse mõista maailmas toimuvat,» rääkis Pae.

Geograafidele on omane mõtestada protsesse ruumiliselt ja ruumi parim väljendus on Pae sõnul kaart. Seega seovad geoinformaatika ja kartograafia kokku kaks enamasti vastandlikku teadussuunda: inim- ja loodusgeograafia.

Hea näide sellest on novembri keskel avaldatud «Eesti rahvusatlas», mis valmis TÜ geograafide ja Regio kaardimeistrite koostöös.

Juubeliaastal korraldavad geograafid Vanemuise 46 ringauditooriumis traditsiooniliselt iga viie aasta tagant toimuva teaduskonverentsi tavapärasest tihedama päevakavaga. Ligi neli tundi kestval üritusel on geograafe tervitamas rektor Toomas Asser ning ökoloogia ja maateaduste instituudi juhataja Leho Ainsaar.

«Konverentsil peavad ettekande meie audoktorid Marc Antrop, William J. Mitsch ja Frank Witlox, õppetoolide juhid ning mitu tuntud vilistlast, näiteks Hannes Palang ja Mait Metspalu,» loetles Pae.

Õhtul on kõik oodatud pidulikule üritusele Eesti Rahva Muuseumi B-osas, kus saab vaadata üle nii noored üliõpilased kui ka kohtuda vanade tuttavatega. Kell 19 algaval peol on kavas traditsiooniline rebaste etendus ja õnneloos. Tantsuks mängib ansambel Justament. Peoõhtu pileteid saab osta eelmüügist Tiia Rõivase ja Heli Raagmaa käest ning ERM-is kohapeal.

Aastapäeva tähistamise eelõhtul, 6. detsembril toimub Tartu Mart Reiniku Koolis ka traditsiooniline korvpalliturniir. Samuti saab valmis osakonna teadustööde artiklikogumik.

UUENDATUD! Vaata ka UT TV salvestust geograafide konverentsist:

Jaga artiklit