Merilyn Merisalu
FOTO: Lauri Kulpsoo

Ja käes ta ongi!

Juhtkiri

Sada aastat tagasi, 1. detsembril 1919 toimus Eesti Vabariigi Tartu Ülikooli avaaktus ja tegevust alustas eestikeelne, ennekõike eestlastest üliõpilastele mõeldud ja Eesti ühiskonda teeniv ülikool.

Rahvusülikooli 100. aastapäeva jääb meenutama üle aasta kestnud kultuuriprogramm, mida on saanud nautida Eesti eri paigus. Praeguseks on toimunud juba sajad üritused, teiste seas ka ülikooli arengukonverents ja kõigi aegade suurim vilistlaskokkutulek. Juubeliaasta kulminatsioon ja veel kümned üritused on selle teksti kirjutamise ajal aga alles ees.

Pidustuste kõrghetk saabub just nüüd, novembri viimastel päevadel ja detsembri alguses. 29. novembril avatakse TÜ muuseumis ülikooli ajaloo uus püsinäitus, mis viib TÜ ajaloo jälgi mööda nostalgilisele minevikurännakule ja puudutab neidki, kes pole selle kõrgkooliga olnud kunagi seotud.

30. novembril saab kuulata Pärt Uusbergi kirjutatud ja ülikoolile pühendatud suurvormi esiettekannet Vanemuise kontserdimajas ning vaadata valgusmängu «Tartu vaim» Toomemäel, osaleda traditsioonilises tõrvikurongkäigus ning pidada minevikku ja tulevikku ühendavat juubelipidu Eesti Rahva Muuseumis.

1. detsembril on võimalus osaleda aastapäeva jumalateenistusel Tartu Jaani kirikus või kutse olemasolu korral pidulikul aktusel ülikooli peahoone aulas. Põnevaid sündmusi jagub aasta lõpuni veel ja veel.

Rahvusülikooli juubel on olnud pühendatud Eesti riigile ja eesti keelele ning sellest on oodatud osa saama kõik Eesti inimesed. Vähemalt ülikoolis endas on raske leida inimest, kes ei oleks olnud mõne juubeliaasta üritusega kuidagi seotud. Kes pole korraldanud või esinenud, on vähemalt osalenud või andnud oma panuse muudmoodi. Teist nii paljusid inimesi haaravat ettevõtmist ma oma kümne aasta pikkusest ülikoolis töötamise ajast ei mäletagi.

Loomulikult on UT hoidnud terve selle aasta jooksul kätt pulsil ja suurt osa toimunust kajastanud. Sellestki numbrist leiab ohtralt lugemist, mida juubeliaasta lõpus veel teha ja näha saab.

Et saada rahvusülikooli juubeliaastast hea ülevaade, võiks tagantjärele kokku koguda kõik selle aasta ajakirjad. See aga on päris võimatu. Andsin aga ühena paljudest panuse ka juubelialmanahhi koostamisse, mida vedas eest ülikooli eetikakeskus. Suure töö tulemusena sündis kaunis piduraamat, mis võtab kokku terve mööduva aasta juubelikava sündmused ja on tänuavaldus suurele hulgale ülikooli inimestele, kes on näinud tänavu eriti palju vaeva (ning kogenud ka tehtuga seotud rõõmu).

Lähipäevade tähtsündmused annavadki hea võimaluse muretseda endale just see piduraamat, kuhu saab lisada ka enda märkmed. Kes ise praegu Tartusse ei satu, saab raamatu hiljem tellida ülikooli veebipoest.

Toredat tähistamist meile kõigile!

Merilyn Merisalu

UT peatoimetaja

Jaga artiklit