Hull Teadlane
FOTO: Andres Tennus

Teadusest ja teadlastest meie ümber ja meis enestes

Kolumn

Tartu Ülikoolis, selles Eesti vanimas ja suurimas, töötab peaaegu 2000 teadlast. Täpsemalt oli 2018. aasta seisuga ülikoolis 1900 töötajat, kes tegelevad iga päev teadus- ja õppetööga. Nende uurimisvaldkonnad ja uute avastusteni jõudmise viisid on erisugused, aga kõiki teadlasi ühendab suur pühendumine oma erialale, kusjuures uurimistöö eri etappides keskendutakse väga spetsiifilistele probleemidele.

Mina olen natuke teistmoodi. Suutmata valida seda ainsat ja ühte oma «päris» eriala, olen vaimustunud teadusest ainuüksi sellepärast, et see aitab maailmast paremini aru saada, avastada põnevaid seoseid ja mõista nähtuste põhjusi. Või kui isegi maailma kogu tema keerukuses veel päriselt ei mõista, siis vähemalt annab see võimaluse katsetada, uurida, otsida, küsida, küsida ja küsida.

Ma arvan, et minusuguseid on tegelikult palju. Miks muidu on teadust populariseerivad saated ja väljaanded nii menukad? Kui ka oma ala spetsialistid kõike meediasse jõudvat võib-olla alati päris tõsiteaduseks ei nimetaks, tuleb tunnistada, et näiteks ajakiri Imeline Teadus on oma mõnes kuus 20 000-ni küündiva tiraažiga üks Eesti populaarsemaid ajakirju.

Suurema osa inimeste teadushuvi jääb hobi tasandile: loetakse uudishimuga teadusuudiseid, külastatakse näitusi ja keskusi, kus tutvustatakse teadusavastusi, jne. Mina aga olen teadusest – justnimelt teadusest kui sellisest, mitte keskkonnatehnoloogiast, farmakoloogiast, paleoantropoloogiast või mõnest muust erialast – teinud oma elukutse.

Alati mind ei mõisteta, sest kas tõesti on võimalik jõuda tõendatud teadmisteni, pühendumata täielikult mõnele konkreetsele probleemile? Teadlased tegelevad ju väga keerukate uurimisobjektide ja -ülesannetega, olgu siis näiteks nutikate nanoosakeste väljatöötamise, ürgsete genoomide uurimise või elektrilise päikesepurje rakendamisega. Iga teema eeldab suurt tööd ja sageli arvukat meeskonda.

Kuidas saab siis tegeleda teadusega uudishimu ja otsingute tasandil nii, et haarad jupikese siit ja tükikese sealt? Mitte et valdkondade ühendamises ja liitmises oleks midagi «päris» teadusele võõrast – hoopis vastupidi. Aga süsteemsus? Eesmärgipärasus? Tõsi, mul on raskusi üheleainsale eesmärgile keskendumisega. Ei raatsi jätta kõrvale kõike põnevat, mida teadus pakub, ja sellepärast ei ole mul n-ö oma teemat.

Süsteemist pean ma lugu nii palju, et tean, et teadust ei saa teha hüpoteeside, tõestuste ja analüüsi faasi läbimata. Aga minu püsimatus, tung otsida ja katsetada kogu aeg midagi uut ongi see, mis on andnud mulle hüüdnime Hull. Hull nagu fanaatik, andunu, entusiast. Teadus on mind oma võludega hullutanud.

Noori hullutab mõnikord üsna samamoodi kevad või suvi. See suvi on nüüd kohe-kohe käes. Paljudest üliõpilastest saavad vilistlased. Osa neist on juba andunud teadusele ja sukeldumas teadustöösse, sellesse «päris» teadusesse. Paljud on minu moodi alles seda ühte ja õiget suunda otsimas, aga mitte heitunult, vaid rõõmu ja entusiasmiga.

Mulle meeldib seda entusiasmi jagada ja nakatada teaduspisikuga nii paljusid kui võimalik, sest ma usun, et teadus teeb meie elu paremaks. Mõelda ja otsida nii nagu teadlane on vajalik ja kasulik igaühele – ka sellele, kes oma erialaotsingutes ei vali akadeemilist teed. Minu tegemiste eripära ja töökoht Tartu Ülikooli muuseumis, toomkirikus, toovad minu juurde palju lapsi, kellega saan seda teadusvaimustust jagada. Vähemalt sama palju kui mõne eksperimendi tegemine ja seletamine meeldib mulle arusaamise tuluke, mis süttib selle noore silmis, kes jälgib mängu ilu – äratundmine, et keegi jõuab minuga sarnasele arusaamale, et teadus on hullult äge!

Tulge kõik ülikooli ja saage sellest osa! Kui te olete veel liiga noored, et ülikooli astuda, või tunnete, et praegu ei ole õige aeg õppimist (taas)alustada, siis tulge ülikooli muuseumisse näitusele või mõnele üritusele. Lapsi ootan lausa neljal nädalal (17.–20. ja 24.–28. juunini ning 3.–8. ja 12.–15. augustini) oma linnalaagritesse, kus saab meisterdada ise päikeseahju ja Marsi-maandurit, uudistada ringi nii toomkirikus, tähetornis ja ülikooli peahoones kui ka nautida toredate kaaslaste seltsis suve ja põnevaid ettevõtmisi Toomemäel ja botaanikaaias.

Hull Teadlane

Tartu Ülikooli muuseumi haridusprogrammide kuraator

Jaga artiklit