Jaak Maaroos

In memoriam

25.07.1942–27.03.2019

Eesti arstiteadust on tabanud valus kaotus: lahkunud on lugupeetud arst ja teadlane, paljude kolleegide õpetaja emeriitprofessor Jaak Maaroos.

Jaak Maaroos sündis 25. juulil 1942. aastal Tartus. 1966. aastal lõpetas ta Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna ja asus ülikooli tööle, jäädes sellega seotuks 43 aastaks (1966–2009). 1971. aastal kaitses Maaroos Tartu Ülikoolis meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi sisehaiguste erialal ja 1986. aastal Kaunase Meditsiini Instituudis meditsiiniteaduste doktori kraadi kardioloogia erialal.

Maaroos pani aluse Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinikule, mida ta juhatas kuni emeriteerumiseni 2009. aastal. Ta oli üks Eesti füsiaatria ja taastusravi eriala loojaid ning residentuuri üldjuhendaja. Jaak Maaroosi teadustegevus oli seotud eeskätt südamehaiguste ennetamise ja diagnostika ning ravi uurimisega. Ta oli üks neist, kes pani Toomas Sullingu töörühma liikmena aluse Eesti koronaarkirurgiale.

Jaak Maaroosi algatusel ja juhtimisel arendati välja südamehaigete varajase taastusravi teaduspõhine rakenduslik süsteem. See on olnud teadus-, arendus- ja õppetöö edendamise alus Tartu Ülikoolis, Tartu Ülikooli Kliinikumis ning kogu füsiaatria ja taastusravi erialal Eestis.

Professor Maaroos on avaldanud üle 260 publikatsiooni, sealhulgas arvukalt peatükke erialastes õpikutes ja raamatutes. Tema juhendamisel või kaasjuhendamisel on kaitstud kaks kandidaadi- ja kolm doktoriväitekirja.

Jaak Maaroos on olnud Eesti Kardioloogide Seltsi ja Eesti Taastusarstide Seltsi juhatuse liige, samuti oli ta Eesti Taastusarstide Seltsi ja Eesti Spordimeditsiini Föderatsiooni auliige. Ta on pälvinud ENSV riikliku teaduspreemia, Tartu Ülikooli suure medali, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna medali, Tartu Raefondi preemia ja Tartu Ülikooli Kliinikumi teaduspreemia.

Tervislike eluviiside järgija ja propageerijana oli professor Maaroos oma õpilastele ja kolleegidele eeskujuks. Tema suured hobid olid tennis, suusatamine, jäähoki ja kalastamine.

Jääme Jaak Maaroosi meenutama kui sõbralikku, hea huumorimeelega, rõõmsameelset ja armastatud õpetajat, kolleegi ja juhendajat ning eriala eestvedajat.

Tartu Ülikooli spordimeditsiini ja taastusravi kliinik

Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinik

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond

Eesti Spordimeditsiini Föderatsioon

Eesti Kardioloogide Selts

Eesti Taastusarstide Selts

Jaga artiklit