FOTO: Terje Toomistu

TÜ teadlased Instagramis 9

Teadus

Tartu Ülikooli teadlased on alates 2016. aasta aprillist jaganud Instagramis pilte enda ning oma üliõpilaste ja töörühmade põnevatest tegemistest. UT omakorda tutvustab nende piltide kaudu meie teadlasi.

See foto on tehtud Jaava pulmas, kus rituaalide läbiviijana tegutseb waria. Termin waria on ühend indoneesiakeelsetest sõnadest wanita (’naine’) ja pria (’mees’). Waria’d on Indoneesias silmapaistev sotsiaalne rühm, kes on sündinud meestena, kuid tunnevad end naistena, öeldes, et neil on naise hing ja süda.

Suurem osa waria’dest töötab ilusalongides ja mitmesugustel meelelahutuse aladel. Mõned waria’d Jaava saarel on aga ka pulmapidude korraldajad. Fotol olev pulm toimus Yogyakarta linnas 2011. aastal.

Foto teinud Terje Toomistu on etnoloogiadoktorant, kes on töötanud ka dokumentaalrežissööri ja kuraatorina. Tal on nii etnoloogia kui ka kommunikatsiooni erialalt Tartu Ülikoolist magistrikraad (cum laude).

Toomistu peamised uurimisvaldkonnad on Indoneesia sooküsimused ja nõukogudeaegne alternatiivne noortekultuur. Ta on elanud ja õppinud Prantsusmaal, Venemaal ja Indoneesias. Lisaks oli ta 2013/2014. õppeaastal Fulbrighti külalisuurija California Ülikoolis Berkeleys Ameerika Ühendriikides ja 2017/2018. õppeaastal Amsterdami Ülikoolis Hollandis.

Oma doktoritöös keskendub Terje Toomistu feministliku antropoloogia vaatenurgast Indoneesia transsooliste naiste kogukonnale, kellest on ta teinud koostöös Kiwaga ka dokumentaalfilmi «Wariazone». 

Antropoloogias on Toomistu sõnul visuaalsete meetodite kasutamisel pikk ajalugu, millest on välja kujunenud ka visuaalantropoloogia traditsioon. Isegi kui eesmärk ei ole visuaalantropoloogiline uurimus, võib kaamera kasutamine etnograafilistel välitöödel osutuda väga tulemuslikuks.

«Esimene põhjus on ilmselge: see võimaldab materjali uurimuslikel eesmärkidel dokumenteerida, et ka aastaid hiljem võib selle abil märgata üksikasju, mis mälus paratamatult tuhmuvad. Teiseks on visuaalsete salvestistega hõlbus tutvustada oma tööd laiemale auditooriumile – nii teaduskonverentsidel kui ka meedias,» selgitas Toomistu.

Kolmandaks võivat kaamerat kasutada agendina, mis loob prortreteeritavatega produktiivse suhte.

Jälgi TÜ teadlaste tegemisi Instagramis: www.instagram.com/unitartuscience.

Jaga artiklit