Jaan Einasto 90

Juubel

23. veebruaril täitub 90. eluaasta kosmoloog Jaan Einastol.

Hea juubilar! On avanenud suurepärane võimalus tervitada Sind ümmarguse juubeli puhul meie väärika alma mater’i ajakirja veergudel. Seda on eriti tore teha seetõttu, et Sinust kirjutamiseks ei pea me sorima tuhmuma kippuvates mälestustes ega sirvima vanu artikleid ja aastaraamatuid.

Oled ju endiselt meie igapäevane kaastöötaja siin Tõravere künkal – ikka heatujuline, valmis ära kuulama noorimaidki kolleege ning andma asjade tuumani tungivaid kommentaare ja tagasisidet meie tegemiste ja küsimiste kohta, olgu need siis teaduslikud, igapäevaelulised, filosoofilised või poliitilised.

Olgem ausad, ilma Sinu panuseta ei oleks Tartu observatoorium see, millisena seda praegu tuntakse. Sina vedasid meie teadusrühma tegelema kõige suuremate küsimustega üldse – küsimustega, millest koosneb maailm ja milline näeb ta välja kõige laiemalt, kõige fundamentaalsemalt vaadates. Sina õpetasid meid esitama kõige tähtsamaid küsimusi, leidma kõige praktilisemat viisi nendele vastamiseks ning lõpuks, kui oluline teadustulemus käes, seda tulemust ka piisava mõjukusega kanali kaudu levitama.

Ehk poleks Sinu panuseta nii kaugele arenenud ka praegune kosmoloogiline maailmapilt. Sinu teaduspanust ei väärtusta mitte üksnes meie, Sinu lähemad kaastöölised. Sinu pioneerlikke uurimusi tumeaine ja universumi kärgstruktuuri alal märgivad ka arvukad riigisisesed tunnustusavaldused ning kaalukad rahvusvahelised teaduspreemiad, Sinu nimetamine mitme väljapaistva ülikooli ja teadusseltsi auliikmeks ning Tartu linna aukodanikuks.

Hea Jaan! Soovime Sulle jätkuvat energiat teadusega tegelemiseks, oma keha ja vaimu vormis hoidmiseks, noorematele eeskujuks olemiseks!

Kolleegid Tartu observatooriumist

Jaga artiklit