Instagrami postitas pildi eesti foneetika vanemteadur Pärtel Lippus.

TÜ teadlased Instagramis 6

Teadus

Tartu Ülikooli teadlased on alates 2016. aasta aprillist jaganud Instagramis pilte enda ja oma üliõpilaste või töörühmade põnevatest tegemistest. UT omakorda tutvustab nende piltide kaudu meie toredaid teadlasi.

Selle, veebruarikuule igati kohase pildi peal on eesti keele vokaalide formantväärtused 11 505 hääldusjuhust enam kui 100 kõneleja häälduses.

Need andmed on kogutud artikli tarvis, mille kirjutasid läinud sügisel foneetika vanemteadurid Pärtel Lippus ja Eva Liina Asu-Garcia. Olles andmeid pikalt ühte- ja teistpidi keerutanud, hakkas Lippusele lõpuks tunduma, et nende jaotusest moodustub südame kujutis.

«Kahtlemata on see täiesti meelevaldne tõlgendus ja kindlasti ei ole tegelikult selline jaotus eesti keele spetsiifiline, aga kui andmepunktid roosaks värvida, siis on ju täitsa veenev,» muigas Lippus, kes laadis saadud tulemuse üles TÜ teadlaste Instagrami kontole.

Lippus töötab TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudis eesti foneetika vanemteadurina ja uurib eesti keele hääldust. Instagrami ongi ta seni postitanud põhiliselt foneetika laboriga seotud pilte, mille hulgas on nii fotosid kui ka andmetel põhinevaid jooniseid. Paar postitust on ta teinud ka muudest kolleegide ettevõtmistest.

«Olen nõus, et seda võiks teha rohkem. Tahan oma piltide kaudu näidata teaduse mitmekesisust. Tahaks murda stereotüüpe, et keeleteadlased mõtlevad välja sõnu ja panevad komasid, et humanitaarid istuvad ainult raamatuvirnade taga või et teadus üldse on midagi tarka ja tõsist, aga surmigavat. Me teeme väga erinevaid ja huvitavaid asju!» ütles Lippus.

Jälgi TÜ teadlaste tegemisi Instagramis: www.instagram.com/unitartuscience/

Jaga artiklit