Osa rakubioloogia õpiku kaanefotost. Pildil on hiire embrüonaalsed fibroplastid.
FOTO: Katrin Ruisu

Ilmus esimene eestikeelne rakubioloogia õpik

Uudis

11. juunil esitleti elektroonilist kõrgkooliõpikut «Rakubioloogia», mis on esimene mahukas seda teemat laialt käsitlev algupärane eestikeelne väljaanne.

Raamatu üks autor, TÜ rakubioloogia professor Toivo Maimets ütles, et algusest saadik oli mõte koguda seda õpikut kirjutama kõik, kes Eestis rakubioloogia alal ühel või teisel moel tegutsevad.

«Seega võib õpikut pidada ka ülevaateks rakubioloogia tasemest tänases Eestis: kaasatud on 26 autorit nii Tartu Ülikoolist kui ka Tallinna Tehnikaülikoolist ja mitmest teisest teadusasutusest,» rääkis Maimets.

See, et õpik on kogu Eesti tänaste rakubioloogide ühislooming, näitab eestlaste tugevust nii rakubioloogias kui ka paljudel rakubioloogiaga piirnevatel teadusaladel. Õpiku autorite sõnul on eestikeelne õpik vajalik eesti keele kui teaduskeele arendamiseks. Nad loodavad, et õpikust saavad palju kasu nii üliõpilased, õpetajad kui ka ärksamad gümnaasiumiõpilased.

Õpiku koostamisel lähtuti Uku Masingu soovist luua oma kõrgkeele sõnavara. «Mida muud me autoritena soovimegi kui parandada ja täiendada eestlaste mõtlemist ning olemist omas keeles ja omal maal,» lisas Maimets.

1867-leheküljelist õpikut illustreerivad 13 Eesti kunstniku 953 joonist ning 16 fotograafi ligi 100 fotot. Õpiku elektrooniline formaat võimaldab lihtsat ligipääsu õppematerjalidele ning lubab pidevalt ajakohastada raamatut vastavalt muutustele meie teadmistes. Õpik antakse järgmisel aastal välja ka raamatuna, lisaks on internetis kättesaadav rakubioloogia sõnastik (vt ka sõnastiku Androidi versiooni).

Jaga artiklit

Märksõnad

bioloogia, teadus