Ülikool jääb teile teie ettevõtmistes kaasa elama, rõhutab rektor Volli Kalm.
FOTO: Andres Tennus

Rektori pöördumine lõpetajatele

Lõpetajad

Ülikooli ajaloolise spordihoone vastas, Jakobi tänaval haljasalal asub tagasihoidlik mälestuskivi. Selle juurde ei tooda lilli ega kogune seal pühade puhul rahvahulgad. Kivil on kiri: «Siia rajatakse Tartu teadlaste aumüür.» Kivi on oma kohal olnud juba peaaegu 50 aastat, aumüüri aga rajatud ei ole. Akadeemik Peeter Tulvistel oli ülikooli rektorina mõttes asendada tekst kivil uuema ja ajakohasemaga: «Siia ei rajata mitte kunagi Tartu teadlaste aumüüri.»

Akadeemiline huumor on tore, ent kujutame ette selle kivi saamislugu. Olid suured plaanid, kuid võimud ei andnud luba (loe: kohustuslik kooskõlastamine võttis aega). Ilmselt ei olnud ettevõtmise taga seisnud inimesedki lõplikult kokku leppinud, mida täpselt teha ja keda aumüüril meenutada.

Püstitatakse «aumüüre» ka tänases Eestis. Ka Tartu ülikool peab selle peale mõtlema, sest 2019. aastal – kahe aasta pärast – tähistab rahvusülikool 100. aastapäeva. Sel puhul on kavas tähelepanu pöörata neile, kes on oma heast tahtest ülikooli toetanud ning oma tööga ülikoolile tuntust ja niiviisi ka tudengeid toonud. Paljud neist, kellele tänu avaldada, on meie ülikooli vilistlased, kelle hulka nüüdsest kuulute ka teie.

Meie seast lahkunutele ausambaid püstitades mõtleme ju eeskätt endale. Nobelistist vilistlase autahvel ülikooli seinal on kinnitus praegustele lõpetajatele ja tulevastele õppijatele, et tegemist on auväärse asutusega. Aumüürid ja -tahvlid sisendavad meile, kes me nende ees seisame, enesest lugupidamist.

Kallid lõpetajad! Ajad muutuvad ja koos nendega ka inimesed. Kivisse raiutud, valitsuste ja komisjonide heaks kiidetud «aumüürid» on teed andmas avatumale lähenemisele. Palju räägitakse ideede paljususest ning tõe suhtelisusest. Loodusteadlasena ei saa ma paljude nüüdse aja «alternatiivsete» teooriatega nõustuda, samas tuleb tunnistada, et oleme ise loonud ühiskonna, kus inimesed on oma valikutes palju vabamad kui veel hiljuti ning ühtlasi altid oma vabadusi kasutama.

Ülikooli ülesanne on neid muutusi tajuda, siduda omavahel autoriteedid ning muutuv maailm. Loodetavasti andis ülikool tänastele lõpetajatele ettevalmistuse saada hakkama üha mitmepalgelisemas keskkonnas. On tähtis, et ülikoolist saadud haridus annaks peale eneseaustuse ka eneseusaldust ja enesekindlust. Ülikool töötab selle nimel, et anda sellele kindlustundele tugev teaduspõhine ja ka praktiline sisu. Samuti pingutame selle nimel, et iga lõpetaja autoriteetide nimekirjas trooniksid pere ja sõprade kõrval ka alma mater’i õppejõud!

On üks, mis ühendab, ja need on õpinguaastad Tartus. Ootame teid kõiki alati Tartusse ja ülikooli tagasi, olgu siis külalise, töötaja või ettevõtliku koostööpartnerina. Ülikool jääb teile kõigis teie ettevõtmistes kaasa elama. Saatku teid edu!

Volli Kalm

Tartu ülikooli rektor

Jaga artiklit