Tudeng küsib

Aktuaalne

Kuidas esinemisärevusest üle saada?

Enamikule inimestele tekitab kõne pidamine või avalik esinemine ärevust. Esinemisärevus on normaalne vastus pingutusele ja väljakutsele. Ärevust on võimalik hoida kontrolli all, nii et hirm ei paistaks välja ning ei segaks esinemist. Kuidas seda siis täpsemalt teha?

Keskendu oskuste arendamisele
Esinemise puhul on tegemist oskusega. Oskused ei ole meil kaasa sündinud, vaid neid õpitakse elu jooksul. Oskusi saab õppida ainult katsetades ja harjutades. Leia erinevaid võimalusi esinemist harjutada – on väga tõenäoline, et iga korraga kahaneb ebamugavustunne veidi. Alusta väikselt, näiteks loengus küsimusi esitades või oma mõtteid jagades.

Esinemisärevuse leevendamiseks
Kui sa ei suhtu ettekandesse kui pingeallikasse, siis see ei olegi seda. Proovi mõelda positiivselt, kujutleda oma edu ning juhtida ärevatelt mõtetelt tähelepanu kõrvale.

  • Sea negatiivsed mõtted küsimärgi alla. «Kui lähen kuulajate ette, ununeb kõik, mida teema kohta tean.» Võiksid endalt küsida, kas sul on näiteid olukordade kohta, kus tegelikult ei ole nii juhtunud. Mõtle rahulikult, kas Sul on veel mingeid tõendeid selle kohta, et see väide ei vasta tõele?
  • Kinnita endale, et saad hakkama. «Mu teema on huvitav ning publik kuulab huviga.»; «Ma olen põhjalikult ette valmistunud ning tunnen teemat hästi.» Need ütlused loovad kindlustunde. 
  • Kujuta endale ette kõige hullemat. Astu oma hirmuga silmitsi. Kui inimesed mõtlevad kõige kohutavamale asjale, mis võib juhtuda, siis jõuavad nad sageli arusaamisele, et tegelikult polegi asi nii hull. Kui teed rääkimise ajal vea, võid selle parandada ja jätkata. Maailmalõpp ei saabu isegi siis, kui su ettekanne üldse ei õnnestu.
  • Hinga. Hinga sügavalt sisse, pea hinge veidi aega kinni ja hinga rahulikult välja: sügav ja aeglane hingamine mõjub rahustavalt ja lõdvestavalt. Uuri hingamisharjutuste kohta ja leia endale mõni lemmik, mida pidevalt harjutada, nii on see pingelisel hetkel kohe käepärane.
  • Tee mõned ringutusharjutused. See on tõhus ja vähe aega nõudev viis vabanemaks kiiresti lihaspingest. Kasu võib tuua ka 10–15-sekundiline ringutamine, võid näiteks enne esinemist mõnes vaiksemas kohas paar kiiret ringutust teha (soovi korral lisa pearingid, käetõsted).
  • Võta ette väike jalutuskäik. Mõned kõnelejad tunnevad enne kõne algust vajadust kiire jalutuskäigu järele, et pingest vabaneda.

Julget katsetamist, sest ainult harjutades kasvab vilumus ja enesekindlus!

Artiklis on kasutatud Tudengiveebi materjale, loe lisa tudengiveeb.ee.

Jaga artiklit