Uus näitus aitab avastada Tartu tähetorni ümbrust.
FOTO: Andres Tennus

Päikesevarjutus viib tähetorni näituse õue

Uudis

Muuseumiööl, 16. mail kell 17 avatakse Tartu tähetornis ja selle aias näitus päikesevarjutuse olemusest ning seosest Tartu ülikooli ja Eestiga.

Näitusel on neli põhiteemat: miks ja kuidas varjutused tekivad, päikesevarjutusega seotud müüdid ja valearusaamad, TÜ korraldatud ekspeditsioonid päikesevarjutuste vaatlemiseks ning päikesevarjutuse turism tänapäeval.

Tähetorni juhataja Janet Laidla ütles, et kuna näitus avatakse Muuseumiööl, siis on selle päeva tegevused suuresti näitusega seotud.

«Näitusega on seotud ka koolivaheajaeelsed eriprogrammid koolidele, temaatilised laste sünnipäevapeod ning suvisel ajal tähetorni aias spetsiaalsete abivahenditega toimuvad päikesevaatlused,» tõi Laidla näiteks.

Tähetorni idasaalis avatakse vitriin pealkirjaga «Päikesevarjutuse ekspeditsioonivarustus läbi aegade». Kõige uuemad asjad on pärit 2015. aastast Fääri saartelt. Näituse põhiline osa on aga tähetorni aias kahe vaatluspaviljoni vahelisel alal.

Õues tutvustab muuseum stendidel olevate skeemide alusel Päikest ja varjutuse tekkepõhjusi. Samuti on võimalik ette võtta ajarännak 1851. aasta päikesevarjutuse ekspeditsioonist kuni 1990. aastani.

Päikesevarjutustest ja eriti Tartu ülikooli päikesevarjutuse ekspeditsioonidest ei ole sellisel kujul ega mahus varem kunagi näitust tehtud. Mõnest ekspeditsioonist on varemgi tähetorni kalendris ülevaateid olnud, kuid muuseum on nende kohta arhiiviandmeid vaadates ja ekspeditsioonidel osalenute mälestusi kogudes avastanud veel mitmeid põnevaid fakte.

Külastajatele tutvustatakse kõige põnevamaid reise: kes käis kus, mis kaasas oli ja kas ilm oli ikka ilus. Edasi on külastajal võimalik teha oma järgmiste aastate reisiplaanid, sest teavet saab ka tulevaste täielike päikesevarjutuste toimumiskohtade kohta.

«Kuna tähetornil praegu ajutiste näituste saali ei ole, siis ei jäänudki meil muud üle kui laieneda õue, sest meil on nii palju põnevaid teemasid, millest rääkida soovime. Loodame ilusate ilmade peale, sest siis saab näituse kõikidest aspektidest kõige paremini osa, kuid me ei sule näitust ka vihmaga,» rääkis Laidla.

Näitusel on ka varjuteater, kus on võimalik etendada erinevate rahvaste päikesevarjutustega seotud müüte. Päikesevarjutuse näitus jääb tähetornis avatuks septembri lõpuni.

Jaga artiklit