Gordon Allan Leman

In memoriam

18.02.1945–19.12.2012

Tartu ülikooli inglise filoloogia osakond mälestab ootamatult lahkunud kolleegi ja sõpra Gordon Lemani.

Gordon Leman saabus Tartusse taasiseseisvunud Eesti esimestes rahvusvahelistumise tuultes. Tema kaasahaarav innukus ja vaba suhtlusmaneer olid toonaste, alles äsja suletud ühiskonnast vabanenud üliõpilaste jaoks uue ajastu märgid. Gordonile järgnesid teisedki välisõppejõud, kuid just tema on paljudel osakonna vilistlastel siiani elavalt meeles. Ja mitte ainult neil – ka Gordoni tolleaegne ameeriklasest kolleeg meenutab tänaseni südamlikult tema nakatavat entusiasmi, huumorit ning tundidepikkuseid, ent samas otsekui märkamatult möödunud jutuajamisi.

Kuigi Gordon Leman tuli algselt Briti organisatsiooni Volunteer Service Overseas vabatahtlikuks, jäi ta kodusest Šotimaast kaugele Tartusse rohkem kui 20 aastaks, õpetades nii Tartu ülikoolis kui ka Eesti lennuakadeemias. Gordon oli üks Tartu ülikooli juures asuva Briti uuringute keskuse asutajaid 1995. aastal ning selle tugisambaid hilisematel aastatel. Keskuse kaudu on inglise filoloogia õppekavasse tulnud mitmeid interdistsiplinaarseid kultuuri- ja kirjanduskursusi, mis on oluliselt rikastanud osakonna palet.

Gordon ise õpetas aastate jooksul kursusi, mis tutvustasid Šoti kultuuri eri aspekte ning jäid elavalt meelde tema karisma, jutuvestmisoskuse ning eheda Šoti häälduse tõttu. Üliõpilased on soojalt meenutanud tema loengute positiivset õhkkonda ning koolirutiini lõhkuvat kaasahaaravat lähenemist, mis sai neilt järjepidevalt kõrgeima tagasisidehinnangu.

Kolleegid mäletavad teda alati naeratava ja optimistlikuna, seda ka rasketel hetkedel. Tal oli alati aega ka põgusatel kohtumistel peatuda, kõrvalseisjat märgata ja julgustava sõnaga tunnustada.

Avaldame kaastunnet Gordoni perekonnale ja oleme raskel hetkel nendega.

TÜ inglise filoloogia osakond

Jaga artiklit